Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne. Skorzystaj z profilaktyki w cytomammobusie

wtorek, 24 sierpnia 2021 11:41 / Autor: Magdalena Nowak
Spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne. Skorzystaj z profilaktyki w cytomammobusie
Spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne. Skorzystaj z profilaktyki w cytomammobusie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w najbliższych dniach przyjedzie do Miedzianej Góry, Mniowa, Piekoszowa i Strawczyna. Mieszkanki tych miejscowości będą mogły wykonać bezpłatną mammografię i cytologię w mobilnej pracowni diagnostycznej. Z powodu pandemii koronawirusa spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne, warto zatem wykorzystać ostatnie dni wakacji i zadbać o swoje zdrowie.

Mieszkanki województwa świętokrzyskiego mogą w wakacje korzystać z bezpłatnej i bezpiecznej profilaktyki onkologicznej w mobilnej pracowni diagnostycznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie czekały w kolejce.

Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata.

W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.

Aktualna trasa cytomammobusa:

24-25 sierpnia – Miedziana Góra, parking przy Urzędzie Gminy, ul. Urzędnicza 18

26 sierpnia – Mniów, parking Urzędu Gminy Łączna, ul. Centralna 9,

27 sierpnia – Piekoszów, parking przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej,

30-31 sierpnia – Strawczyn, parking przy ośrodku zdrowia.

Na badania konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO