Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyski poseł interweniuje ws. leków na mukowiscydozę

czwartek, 29 kwietnia 2021 15:04 / Autor: Michał Łosiak
Świętokrzyski poseł interweniuje ws. leków na mukowiscydozę
Świętokrzyski poseł interweniuje ws. leków na mukowiscydozę
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O refundację leków na mukowiscydozę pyta Ministerstwo Zdrowia Adam Cyrański, poseł Ziemi Świętokrzyskiej. Przypomnijmy, że obecnie chorzy na tę śmiertelną chorobę muszą płacić ogromne sumy na skuteczne leczenie.

Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną. Średnia wieku bez zażywania nowoczesnych leków wynosi 24 lata. Teraz może się wydłużyć nawet dwukrotnie. Polska, w ramach programu lekowego, rozpoczęła refundację najstarszego medykamentu – Kalydeco. Szacuje się, że w Polsce może skorzystać z niego około dziesięciu osób, zaś do dziś do leczenia tym lekiem zakwalifikowano zaledwie trzech pacjentów.

– Do niedawna mukowiscydozę leczono tylko objawowo. W ostatnim czasie medycyna stworzyła nowoczesne i skuteczne formy terapii. Obecnie na rynku dostępne są cztery leki przyczynowe: Kalydeco, Orkambi, Symkevi oraz Kaftrio. To przełom w leczeniu mukowiscydozy. Ich działanie jest określane jako efektywne leczenie choroby. Mechanizm działania tych specyfików polega na wycofaniu się objawów degradacji płuc. Żadna z dotychczas dostępnych opcji leczniczych nie pozwalała na trwałą, utrzymującą się w czasie poprawę wskaźników spirometrycznych i innych aspektów choroby istotnych z punktu widzenia pacjentów – tłumaczy poseł Cyrański.

Parlamentarzysta z naszego regionu pyta o możliwość dofinansowania do leczenia kolejnymi lekami.

– W styczniu 2021 roku złożono w Ministerstwie Zdrowia wniosek o objęcie refundacją Symkevi i Kaftrio. Skierowane one są u chorych z najczęściej występującą mutacją DelF508. Ta występuje u niemal 80 procent chorych, dzięki czemu z korzyści leczenia przyczynowego może skorzystać większa liczba pacjentów – dodaje nasz rozmówca, który w sejmowej interpelacji pyta o refundację Ministerstwo Zdrowia.

– Takie głosy dają nam nadzieję, że refundacja leków jest coraz bliżej. Każdy krok, który nas do tego przybliża bardzo cieszy. Leki przyczynowe działają cuda. To budujące, że nie jesteśmy sami w walce o nasze zdrowie i życie – mówi Monika Luty z Bolmina, która zmaga się z mukowiscydozą. Roczny koszt jej leczenia to grubo ponad milion złotych.

Lek Kaftrio jest obecnie refundowany w 14 krajach na całym świecie, w tym w Niemczech, Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej, Walii, Irlandii, Słowenii, Szwajcarii, Finlandii i Danii, Australii, podczas gdy w niektórych krajach jest dostępny dla pacjentów w ramach innych metod finansowania.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO