Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyski Sztetl z medalem

poniedziałek, 20 marca 2017 14:13 / Autor: Radio eM
Świętokrzyski Sztetl z medalem
Świętokrzyski Sztetl z medalem
Radio eM
Radio eM

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" został uhonorowany Medalem Powstania w Getcie Warszawskim - poinformował serwis internetowy powiatu kieleckiego. Wyróżnienie to przyznaje Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

Wyróżenienie przyznawane jest co roku w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie osobom lub organizacjom, które rozpowszechniają pamięć o wkładzie Żydów w ekonomiczny,kulturalny i społeczny rozwój Polski. Doceniana jest także pamięć o wspólnej walce Polaków i Żydów przeciwko okupantom hitlerowskim podczas II wojny światowej.

Jak przypomina w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej starostwo powiatu kieleckiego -Chmielnicki ośrodek od pięciu lat działa na rzecz rozpowszechniania wiedzy o kulturze, rozwoju gospodarczo – społecznym i tradycji ponad stu dawnych sztetli w regionu kieleckiego.

Swoim działaniem pokazuje prawdę o lokalnych dziejach Zagłady i Polakach, którzy w czasie wojny ratowali i wspierali rodziny żydowskie. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl” obchodzi m.in. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych czy organizuje warsztaty o Holokauście. W dawnej synagodze odbyło się już kilkadziesiąt koncertów i wystaw poświęconych kulturze żydowskiej. Co roku organizowany jest Dzień Judaizmu, Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach, Czerwcowe Spotkania z Kulturą Żydowską, które gromadzą ogromną liczbę zainteresowanych osób z terenu naszego regionu i poza jego granicami.Uroczysta gala odbędzie się w Warszawie 19 kwietnia br. w Sali Konferencyjnej POLIN.

mjk | za: powiat.kielce.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO