Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Szczepionka Pfizera, a wariant Delta. Jakie prawdopodobieństwo zarażenia się po zaszczepieniu?

czwartek, 29 lipca 2021 12:55 / Autor: Magdalena Nowak
Szczepionka Pfizera, a wariant Delta.  Jakie prawdopodobieństwo zarażenia się po zaszczepieniu?
Szczepionka Pfizera, a wariant Delta.  Jakie prawdopodobieństwo zarażenia się po zaszczepieniu?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wstępne wyniki badań z Izraela wykazały, że szczepionka Pfizera gorzej radzi sobie z wariantem Delta niż z wirusem z Wuhan. W 39 procentach zapobiega infekcji, natomiast w 91 procentach ciężkiej chorobie i hospitalizacji.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. W tym kraju w pełni zaszczepionych jest ponad 80 procent mieszkańców, w tym prawie wszyscy szczepionką Pfizera.

– To ważne, by podkreślić, że jeśli chodzi o ochronę przed poważną chorobą, hospitalizacją i zgonem, szczepionka Pfizera nadal jest bardzo skuteczna – powiedział Nadav Davidovitch, członek rady ekspertów doradzającej izraelskiemu rządowi w sprawach pandemii koronawirusa.

– Nadal nie jesteśmy pewni, czy spadek skuteczności związany jest z kwestią zakaźności warianta Delta, czy z czasem, jaki upłynął od szczepienia – dodał.

Władze Izraela poskreślają, że badania mają charakter wstępny i zostały przeprowadzone na grupie kilkuset pacjentów. Na ich wynik mogło również wpłynąć miejsce prowadzenia pomiarów – największe ognisko koronawirusa w tym kraju.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO