Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szpital przypomina o bezpłatnych badaniach przesiewowych na obecność tętniaka aorty brzusznej

środa, 28 sierpnia 2019 10:26 / Autor: Magdalena Nowak
Szpital przypomina o bezpłatnych badaniach przesiewowych na obecność tętniaka aorty brzusznej
Szpital przypomina o bezpłatnych badaniach przesiewowych na obecność tętniaka aorty brzusznej
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, po wakacyjnej przerwie, wznawia badania w ramach finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia programu badań przesiewowych, na obecnośću tętniaka aorty brzusznej. W tym roku  skorzystać z nich może jeszcze ponad 250 osób.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w ramach programu, od początku jego realizacji (grudzień 2018), przebadano już prawie 650 osób.  Do dalszej diagnostyki i stałej kontroli skierowano z tej grupy ponad 75 osób, u których stwierdzono tętniakowate poszerzenie aorty brzusznej i (lub) tętnic biodrowych.

Dr n med. Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej w WSzZ, komentując dotychczasowe wyniki programu stwierdził, że dzięki jego realizacji można u chorych z rozpoznanym tętniakiem wykonać zabieg w trybie planowym, który jest obarczony minimalnym ryzykiem. – Daje nam to możliwość zarówno odpowiedniego przygotowania chorego, jak i spokojnego zaplanowania operacji – co jest najlepsze dla pacjenta. W przypadku operacji w trybie nagłym nie mamy na to czasu – wyjaśnia Miszczuk.

Specjalista przypomina, że do operacji kwalifikują się osoby z tętniakiem o średnicy 50-55 mm.  W ramach programu, dalszą diagnostykę zalecono pacjentom, u których w trakcie USG stwierdzono poszerzenie aorty powyżej 30 mm. – Tętniak nie boli, a gdy pęknie, śmiertelność wynosi około 75 procent – przypomina Jarosław Miszczuk. Dlatego warto wykonać badanie USG, które trwa kilka minut, jest bezpieczne i bezinwazyjne.

Do udziału w programie mogą zostać zakwalifikowane osoby w wieku 65 lat i starsze, u których stwierdzono występowanie co najmniej trzech czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak: choroba wieńcowa, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia. Tętniaki aorty brzusznej częściej diagnozowane są u mężczyzn.

Na badania można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: (22) 417 13 25 Pacjenci są przekierowywani do ośrodków w konkretnych województwach.

Akcji realizowana jest w ramach ministerialnego „Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO