Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szpital Wojewódzki skutecznie leczy udary

piątek, 20 stycznia 2017 14:20 / Autor: Piotr Wójcik
Szpital Wojewódzki skutecznie leczy udary
Szpital Wojewódzki skutecznie leczy udary
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat ilość pacjentów przechodzących udar mózgu zwiększy się aż o 30 procent. Na oddziały Świętokrzyskiego Centrum Neurologii  trafia z tym schorzeniem około 100 osób miesięcznie. Skala problemu jest duża, a jak duże szanse na wyzdrowienie mają chorzy i od czego to zależy?

Objawy udaru mózgu są różne, jednak najczęściej jest to nagłe osłabienie kończyn, zaburzenia mowy z opadnięciem kącika ust, połowicze zaburzenia czucia, nagłe zaniewidzenie lub zaburzenia równowagi. W pomocy chorym po pierwsze liczy się czas. Im szybciej rozpoznamy, że ktoś ma udar i wezwiemy pomoc, tym większa szansa na to, że pacjent nie tylko przeżyje, ale i rozpoczęte leczenie będzie skuteczne. – To bardzo ważne, by pacjenci trafiali na izbę przyjęć jak najwcześniej. Pacjent, który trafia do nas po 4,5 godziny do leczenia trombolitycznego, czyli za pomocą leków, już się nie kwalifikuje. Cały czas ma jednak szansę na leczenie metodą mechaniczną, czyli poprzez trombektomię. W tym przypadku okno czasowe zamyka się po 6 godzinach  - wyjaśnia Edyta Brelak, zastępca kierownika Świętokrzyskiego Centrum Neurologii.

Pacjentom po udarze w pierwszej kolejności jest podawana aktyliza, czyli lek, który ma za zadanie rozpuścić skrzeplinę w naczyniu mózgowym. Jednak każda osoba trafiająca do szpitala z zachorowaniem udarowym jest potencjalnie pacjentem wymagającym trombektomii, czyli mechanicznego usunięcia skrzepu. To obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia. – To zabieg, który możemy wykonać u pacjentów trafiających do nas bardzo wcześnie, maksymalnie do 6 godzin od wystąpienia objawów. Usunięcie skrzepu często doprowadza do całkowitego wyzdrowienia pacjenta. To zabieg, który stosujemy w przypadku bardzo dużych zatorów. Daje on statystycznie około 60 procent szans na uzyskanie całkowitej, bądź prawie całkowitej samoobsługi u pacjenta - mówi  Maciej Włosek, radiolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Leczeniem udarów mózgu za pomocą trombektomii zajmuje się zaledwie około 20 ośrodków w Polsce. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest w krajowej czołówce pod względem liczby wykonywanych zabiegów. Od jesieni 2014 roku, kiedy w lecznicy rozpoczęto realizację tej procedury, trombektomię wykonano u 35 osób, przywiezionych także z ośrodków neurologii w szpitalach powiatowych w województwie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO