Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trzy konkursy z RPO. Pieniądze na edukację

czwartek, 31 stycznia 2019 12:22 / Autor: Michał Łosiak
Trzy konkursy z RPO. Pieniądze na edukację
Trzy konkursy z RPO. Pieniądze na edukację
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Szkoły i placówki kształcenia zawodowego, ich organy prowadzące, a także inne podmioty działające w sferze edukacji branżowej, będą mogły składać projekty w trzech konkursach Regionalnego Programu Operacyjnego, które ogłosi Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ. Konkursy te będą różniły się zasięgiem terytorialnym.

W lutym 2019 Departament Wdrażania EFS ogłosi konkurs skierowany wyłącznie do Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, który tworzą: Miasto Kielce oraz Miasto i Gmina Chęciny, Miasto i Gmina Chmielnik, Miasto i Gmina Daleszyce, Gmina Górno, Gmina Masłów, Gmina Miedziana Góra, Miasto i Gmina Morawica, Gmina Piekoszów, Gmina Sitkówka-Nowiny, Gmina Strawczyn i Gmina Zagnańsk. Łączne dofinansowanie projektów, przewidziane dla tego konkursu to ponad 5 milionów złotych.  

Również w lutym ogłoszony będzie konkurs, który obejmie wyłącznie trzy miasta: Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko - Kamienną i Starachowice. Dofinansowanie projektów wyniesie w tym konkursie łącznie prawie 5 milionów złotych.

W marcu rozpocznie się konkurs skierowany do obszaru całego województwa świętokrzyskiego. Łączna wartość dofinansowania projektów w tym konkursie to 28,5 miliona złotych.  

We wszystkich trzech konkursach, poza zróżnicowaniem terytorialnym, przewidziane są takie same możliwości działania. Projekty mogą przewidywać między innymi praktyki i staże zawodowe dla uczniów, prowadzone w przedsiębiorstwach - na rzeczywistych stanowiskach pracy, kursy i szkolenia, które umożliwią uczniom zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych, dualne podejście do kształcenia i szkolenia uczniów, a więc nauka teorii bezpośrednio połączona z towarzyszącymi jej zajęciami praktycznymi przez cały okres edukacji uczniów, rozwijanie współpracy szkół z otoczeniem społeczno-gospodarczym, szczególnie z pracodawcami i przedsiębiorcami, np. poprzez tworzenie klas patronackich, modyfikacje programów nauczania pod kątem wymagań rynku pracy, ponadto nawiązywanie kontaktów z uczelniami wyższymi, rozwijanie innowacyjnych metod nauczania w szkołach, np. poprzez udział uczniów w zajęciach prowadzonych na uczelni wyższej, dodatkowe zajęcia dla uczniów, podnoszące umiejętności przydatne na rynku pracy, np. zajęcia z matematyki, informatyki, z języków obcych z wykorzystaniem słownictwa branżowego oraz warsztaty z przedsiębiorczości.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO