Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uwaga na ciężkie plecaki!

czwartek, 08 września 2022 09:37 / Autor: Aleksandra Rękas
Uwaga na ciężkie plecaki!
Uwaga na ciężkie plecaki!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Rok szkolny zaczął się na dobre, a uczniowie co rano zapełniają swoje plecaki zeszytami, książkami, piórnikami… Akcesoriów jest cała masa. Jak dużo może ważyć szkolny plecak? Specjaliści radzą, by rodzice bacznie sprawdzali wagę tornistrów i sposób ich noszenia.

Podstawowa zasada jest taka, że waga plecaka nie może przekraczać około 15 procent masy ciała. Takie są też zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

– Nadmierne obciążenie źle wpływa na postawę dzieci i może powodować skrzywienia kręgosłupa. Bardzo ważną kwestią jest też odpowiednie dopasowanie plecaka. Jeśli rodzic widzi, że dziecko z tornistrem na plecach krzywi swoją sylwetkę, to znaczy że coś jest nie tak – mówi Arkadiusz Smardzewski, fizjoterapeuta.

Jak podkreśla, plecak powinien być odpowiednio dopasowany. Luźne szelki i ciężki plecak zwisający poniżej pleców to prosta droga do wad postawy.

– Jeżeli uczeń pochyla się mocno do przodu i „ciągnie” plecak za sobą, to znaczy że tornister jest absolutnie źle dobrany. Plecak musi przylegać do pleców, szelki powinny być miękkie i posiadać regulację. Reagujmy też, gdy widzimy że dziecko nosi plecak na jednym ramieniu. W przyszłości może to skutkować bocznym skrzywieniem kręgosłupa – radzi fizjoterapeuta.

Noszenie źle dobranego i zbyt ciężkiego plecaka przez dziecko może powodować wady postawy ciała, przemęczenie mięśni, a nawet skrzywienie kręgosłupa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO