Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szpital w Czerwonej Górze ostrzega: uwaga na użądlenia pszczół i os!

środa, 25 sierpnia 2021 10:59 / Autor: Magdalena Nowak
Szpital w Czerwonej Górze ostrzega: uwaga na użądlenia pszczół i os!
Szpital w Czerwonej Górze ostrzega: uwaga na użądlenia pszczół i os!
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Użądlenie osoby uczulonej na jad osy, pszczoły, szerszenia może doprowadzić nawet do zgonu – ostrzega profesor Cezary Pałczyński, kierownik IV Oddziału Pulmonologiczno-Alergologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze. Jest to jeden z niewielu ośrodków w kraju, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem tego typu alergii.

Jak informuje dr Cezary Pałczyński, pacjenci z alergią na jady owadów błonkoskrzydłych - w Polsce głównie os i pszczół - przyjmowani są do szpitala z dwóch powodów.

– Po pierwsze: w przypadku wystąpienia stanów ostrych czyli reakcji anafilaktycznych, w tym ich najcięższej postaci – wstrząsu uczuleniowego. Reakcje anafilaktyczne są leczone najczęściej w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Po drugie: chorzy przyjmowani są do oddziałów alergologicznych celem precyzyjnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia odczulającego  - immunoterapii swoistej. Przed pandemią Covid -19 do Oddziału Alergologii Szpitala imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze przyjmowaliśmy z tego powodu około 20 pacjentów rocznie - – tłumaczy specjalista..

- W okresie pandemii zanotowaliśmy znaczny spadek liczby takich chorych. Uważam tę obserwację za bardzo niepokojącą – pacjenci, którzy powinni zostać poddani odpowiedniej terapii zabezpieczającej przed ciężkim przebiegiem reakcji i zgonem po użądleniu, nie są leczeni przyczynowo. Można przypuszczać, że jest to spowodowane zmniejszeniem dostępności do placówek służby zdrowia w okresie pandemii i lękiem pacjentów przed infekcją Covid-19 – dodaje dr Pałczyński.

Użądlenie osoby uczulonej głównie na jad osy, pszczoły, szerszenia może (najczęściej w wyniku wstrząsu anafilaktycznego lub  obrzęku gardła i krtani) doprowadzić do zgonu. Specjalistyczna diagnostyka pozwala tu na zastosowanie odpowiedniego leczenia przyczynowego – immunoterapii swoistej.

– Jedyną metodą leczenia przyczynowego zmniejszającą nasilenie miejscowych i uogólnionych reakcji alergicznych u pacjentów z nadwrażliwością na jad owadów jest immunoterapia swoista. Uważana jest za metodę bezpieczną i bardzo skuteczną. Immunoterapia jadem owadów przebiega w dwóch fazach. Rozpoczyna się fazą wstępną, podczas której dawka szczepionki podawanej podskórnie zwiększana jest stopniowo do osiągnięcia dawki podtrzymującej - wyjaśnia Cezary Pałczyński. I kontynuuje:

- Drugim etapem jest faza podtrzymująca, w której dawka jadu podawana jest w tej samej wysokości przez kilka lat. Każdy pacjent uczulony na jad owadów musi zostać wyposażony w zestaw ratunkowy zawierający między innymi adrenalinę w ampułkostrzykawce czy też autostrzykawce i zostać szczegółowo poinstruowany, kiedy i jak jej użyć. Adrenalina jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu reakcji anafilaktycznej i nie ma bezwzględnych wskazań do podawania adrenaliny w anafilaksji – opowiada Cezary Pałczyński.

Diagnostyka i terapia alergii na jad owadów musi być prowadzona wyłącznie przez specjalistów alergologów i doświadczony zespół pielęgniarski w warunkach szpitalnych, z zapewnieniem łatwego dostępu do pełnej opieki anestezjologicznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO