Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W poniedziałek strajk ostrzegawczy pielęgniarek. Odejdą na dwie godziny od łóżek pacjentów

piątek, 04 czerwca 2021 15:35 / Autor: Magdalena Nowak
W poniedziałek strajk ostrzegawczy pielęgniarek. Odejdą na dwie godziny od łóżek pacjentów
W poniedziałek strajk ostrzegawczy pielęgniarek. Odejdą na dwie godziny od łóżek pacjentów
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W najbliższy poniedziałek, 7 czerwca odbędzie się ogólnopolski strajk ostrzegawczy pielęgniarek, dla wyrażenia sprzeciwu wobec złych warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych. Przedstawicielki tych zawodów na dwie godziny odejdą od łóżek m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, Wojewódzkim Szpitalu w Czerwonej Górze oraz w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. W tym dniu odbędzie się również pikieta przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim.

– Działamy dwutorowo, w kilku wyznaczonych szpitalach odbędzie się strajk ostrzegawczy, część pielęgniarek odejdzie od łóżek, jednak nie wszystkie, tak, aby pacjenci byli pod opieką. Część natomiast  przyjedzie na pikietę przed urząd wojewódzki, ponieważ niesiemy petycję do wojewody świętokrzyskiego. Strajk nie jest skierowany w stronę pracodawców, tylko rządzących. To jest strajk przeciwko zapisom projektu nowelizacji o wynagrodzeniu minimalnym w ochronie zdrowia. Te zapisy są dla nas skandalicznie krzywdzące – mówi Agata Semik, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Świętokrzyskim. – Głównym punktem zapalnym są wskaźniki na podstawie których przelicza się pensję zasadniczą pielęgniarek i położnych. Jednym kryterium jest kwestia wykształcenia, pomijane są wszystkie inne elementy  czyli np. staż pracy czy oddziaływanie na stres. Wykształcenie w przypadku pielęgniarek i położnych ma minimalne znaczenie jeśli chodzi o zakres  wykonywanych czynności. Taki sam zakres ma pielęgniarka, która jest po liceum medycznym jak i ta, która ma wyższe wykształcenie i specjalizację, a wynagrodzenie podstawowe różni się o dwa tys. złotych. Wnosimy o to, żeby pielęgniarka wchodząca w system miała wynagrodzenie na poziomie średniej krajowej – dodaje Agata Semik.

Kolejny postulat dotyczy dodatku do pensji, tzw. zembalowego – od nazwiska ministra zdrowia Mariana Zembali -  który został przyznany pielęgniarkom i położnym w 2015 r.  Pielęgniarki od lipca tego roku mają ten dodatek stracić.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO