Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Wchodzą w biznes w Świętokrzyskiem. Zobacz, w jaki?

wtorek, 22 czerwca 2021 11:24 / Autor: Michał Łosiak
Wchodzą w biznes w Świętokrzyskiem. Zobacz, w jaki?
Wchodzą w biznes w Świętokrzyskiem. Zobacz, w jaki?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mobilne zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ekologiczna produkcja świec czy tuning samochodów – między innymi na dofinansowanie otworzenia tych biznesów mieszkańcy naszego regionu złożyli wnioski do Powiatowego Urzędu Pracy. Każdy otrzymał aż 24 tysiące złotych.

O działalności gospodarczej wiele mówiło się w ostatnim czasie, w kontekście jej ograniczenia przez pandemię koronawirusa. Choć „zamrożenie” gospodarki miało swoje negatywne konsekwencje, to jednak wśród mieszkańców powiatu kieleckiego wciąż nie brakuje ludzi przedsiębiorczych. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie środkami z Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach na rozpoczęcie swojego biznesu.

– Wpłynęły do nas 323 wnioski o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej. Rozpatrzyliśmy 220. Odmówiliśmy 93 osobom. W sumie przyznaliśmy 165 dofinansowań. Początkowo myśleliśmy, że będzie ich setka, jednak w związku z naszymi oszczędnościami i decyzją Mirosława Gębskiego, starosty kieleckiego, mogliśmy pomóc większej liczbie przyszłych przedsiębiorców – mówi Magdalena Karwat-Kasińska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Poziom zainteresowania pokazuje porównanie z ubiegłorocznymi naborami.

– W ciągu całego ubiegłego roku rozpatrzyliśmy około 300 wniosków. Obecnie już w pierwszym naborze mamy ich zdecydowanie więcej. Skala jest o wiele większa – dodaje nasza rozmówczyni.

Przeprowadzony nabór pokazał również, w jakich branżach przyszli przedsiębiorcy szukają swojej szansy na sukces.

– Składane wnioski dotyczyły głównie działalności budowlanej. Nie zabrakło także zgłoszeń od przyszłych fryzjerów, czy osób chcących sprawdzić się w branży kosmetycznej. Obserwujemy również spore zainteresowanie prowadzeniem biznesu w dziedzinie fotowoltaika. Dość często pojawiały się wnioski z branży motoryzacyjnej, w tym konserwacja i naprawa samochodów – wyjaśnia Magdalena Karwat-Kasińska. – Wygląda na to, że nasi przyszli przedsiębiorcy dobrze czują rynek i widzą, gdzie mamy największe potrzeby. W usługach budowlanych możemy zaobserwować ciągle rosnący popyt. Z kolei branża kosmetyczna i fryzjerska też stale się rozwijają – przyznaje.

Mieszkańcy powiatu kieleckiego są kreatywni i to również możemy wywnioskować ze składanych wniosków o dofinansowanie.

–  Moją uwagę zwróciło kilka z nich. Jedna z wnioskodawczyń chciała wprowadzić produkcję świec i to świec ekologicznych z naturalnego wosku sojowego. Był też złożony wniosek na usługi związane z modyfikacją pojazdów. Chciałam też dodać, że pojawiło się bardzo dużo działalności, które miałyby być prowadzone w formie mobilnej – mobilny salon kosmetyczny, mobilny salon fryzjerski. To też zapewne wpływ pandemii – wymienia nasza rozmówczyni.

W związku  dużym zainteresowaniem Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach planuje już kolejny nabór. Miałby on się rozpocząć w połowie lipca. Jeśli myślicie o złożeniu wniosku, a boicie się dokumentów i formalności to nie ma obaw. Pomogą w tym pracownicy urzędu. Pomóc może również specjalny firm instruktażowy.

– Mieliśmy sporo źle uzupełnionych i niekompletnych wniosków. W związku z tym nakręciliśmy specjalny film, który umieścimy na naszej stronie internetowej. Znajdą tam państwo wszelkie informacja o tym jak wypełnić wniosek – zapewnia Magdalena Karwat-Kasińska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO