Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[WIDEO] Nowy Park Krajobrazowy w regionie?

czwartek, 23 marca 2023 11:35 / Autor: Michał Łosiak

Trwają prace nad utworzeniem Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. O tym jaki obszar obejmie opowiedział nam dr Cezary Jastrzębski, jeden z pomysłodawców tego rozwiązania. Wkrótce pierwsza formalna decyzja w tej sprawie – nad projektem pochylą się radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Dziesięć gmin na terenie powiatu sandomierskiego i opatowskiego, 22 tysiące hektarów i wschodnia granica nad Wisłą – tak w skrócie można opisać założenia utworzenia Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego.

–  Na południu granicę stanowi gmina Łoniów, a na północy gmina Tarłów. Na wschodzie najbardziej wysuniętą częścią będzie gmina Koprzywnica. Na zachodzie park sięgnie m.in. gminy Wilczyce. Wewnątrz znajdzie się gmina Tarłów, Ożarów, Sandomierz, Samborze, Obrazów, Dwikozy i Zawichost – mówi dr Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak dodaje nasz rozmówca, pomysł dojrzewał przez lata.

– Kiedy popatrzymy na mapę naszego województwa to widać wyraźnie, że koncentracja obszarów chronionych następuje w części środkowej, południowej i wschodniej. Wyrwa ma miejsce jednak po stronie wschodniej. Niewiele jest tam również pomników przyrody. To obszar rolniczy. Cały czas myślano o konflikcie między ochroną, a eksploatacją. W ostatnich latach pojawił się więc pomysł, aby tę wyrwę wypełnić – wyjaśnia.

W 2021 roku przystąpiono do opracowywania koncepcji parku. Powstał zespół pod kierownictwem prof. Anny Świercz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Efektem był ogromny, sześciusetstronicowy materiał.  Świadczy on o ogromnym potencjale przyrodniczym i kulturowym tego obszaru.

– Niesamowicie piękna jest przyroda związana z doliną Wisły i ukształtowaniem terenu. Mamy też słynne wąwozy lessowe i już utworzone formy, takie jak powstały w 1974 roku Rezerwat Przyrody „Zielonka”, czy Góry Pieprzowe i rezerwat ornitologiczny dla ptactwa korzystającego z Wisły. Są też trzy obszary wchodzące w skład europejskiej sieci „Natura 2000” – wylicza dr Cezary Jastrzębski.  Nie brakuje bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego, skupionego głównie w Sandomierzu, ale również na terenie pozostałych gmin.

W poniedziałek, 27 marca podczas sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego pomysłem zajmą się radni.

– Wierzę, że konsultacje pozwolą, abyśmy decyzję o utworzeniu parku ogłosili jeszcze w tym roku – mówi Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Więcej o pomyśle utworzenia Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego usłyszycie w sobotę, 26 marca w programie „Piąta Strona Świata” podczas rozmowy z dr. Cezarym Jastrzębskim. Początek o godzinie 14.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO