Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wsparcie dla MEC w Ostrowcu Świętokrzyskim

poniedziałek, 06 września 2021 14:50 / Autor: Natalia Pindral
Wsparcie dla MEC w Ostrowcu Świętokrzyskim
Wsparcie dla MEC w Ostrowcu Świętokrzyskim
Natalia Pindral
Natalia Pindral

Ponad 12 milionów złotych otrzyma Miejska Energetyka Cieplna w Ostrowcu Świętokrzykim. Dzięki umowie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej MEC będzie mógł sfinansować inwestycje w zakresie energetyki.

Program „Ciepłownictwo Powiatowe” zapewnia pieniądze na inwestycje cieplne. Finansowanie odbywa się w formie pożyczek, które są nisko oprocentowane.

– Dzięki temu ciepłownicy mogą wymieniać sieci na nowoczesne i proizolowane, co przyczyni się do większego zaoszczędzenia energii – informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Poseł Andrzej Kryj podkreśla, że kluczową rzeczą dla Ostrowca Świętokrzyskiego i jego mieszkańców jest to, żeby energia cieplna była jak najbardziej czysta, a jej cena - korzystna.

– Te środki trafią do MPEC-u w formie pożyczki. Może ona zostać umorzona do 15 procent i ma bardzo korzystne oprocentowanie. Jest to dobre rozwiązanie i cieszę się, że ten wniosek, który przygotowała Miejska Energetyka Cieplna został pozytywnie oceniony – dodaje.

Jarosław Rusiecki, senator z Ostrowca Świętokrzyskiego informuje, że akt podpisania umowy pokazuje, jak te dwie instytucje dla społeczności lokalnej są istotne i ważne.

– Cieszę się, że ta umowa zostanie podpisana, a udzielona pożyczka ma bardzo dobre warunki. Takie wsparcie przysłuży się nie tylko samej firmie ale i także mieszkańcom. Te sieci ciepłownicze i energetyczne będą coraz nowocześniejsze – dodaje.

Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że przyszłością świętokrzyskich osiedli i miast jest sprawnie funkcjonująca energetyka cieplna, która odpowiada za centralną wodę użytkową, a także za ciepło w naszych mieszkaniach.

– Przedsiębiorstwa energetyki cieplnej starają się o to, żeby iść z duchem nowoczesności, a także poprawiać strukturę pozyskiwania energii oraz jej przesył. Są to największe rezerwuary możliwe do uruchomienia, jeśli chodzi o ochronę środowiska – dodaje.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, zaznacza, że przyjęty w lipcu br. pakiet „Fit for 55” ma zapewnić czystsze i lepsze środowisko.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, jak i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska mają programy, które mogą pomóc w tym, żeby jak najszybciej się unowocześnić, a koszty były jak najmniejsze – dodaje.

Łączna kwota wsparcia przedsiębiorstw ciepłowniczych wynosi 166 milionów złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO