Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku. Wpływ na to miał pożar w Nowinach

piątek, 07 maja 2021 13:13 / Autor: Magdalena Nowak
Wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku. Wpływ na to miał pożar w Nowinach
Wyższe kary za przestępstwa przeciwko środowisku. Wpływ na to miał pożar w Nowinach
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przepisy karne dotyczące przestępstw przeciwko środowisku będą zaostrzone. Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Jacek Ozdoba,  podkreślił, że myśl dotycząca zwiększenia kar zrodziła się rok temu po wizycie ministra na nielegalnym wysypisku w Nowinach.

– Projekt zmian został przygotowany, aktualnie trwa jego proces na ścieżce legislacyjnej. To jest nowelizacja, która narodziła się w tym regionie, największa nowelizacja przepisów kodeksu karnego i wykroczeń w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej. Chodzi tu zarówno o mniejsze sprawy – jak zaśmiecanie lasów, co jest karygodne, ale też o zorganizowane grupy – powiedział na dzisiejszej (7 maja) konferencji prasowej w Kielcach Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

– Zmiany dotyczą także funkcjonowania Inspekcji Ochrony Środowiska, a także działań policji. Ta ostatnia wskazała jako priorytety – oprócz przestępstw kryminalnych - przestępstwa środowiskowe. Z perspektywy czasu gdy porównamy liczby, widzimy, że w 2015 było nieco ponad 40 spraw i aktów oskarżenia, a w 2020 roku – ponad 600 aktów oskarżenia. To jest ogrom pracy prokuratorów, policjantów, innych służb, ale też samorządów i posłów, którzy interweniują w tych sprawach. Skala jest olbrzymia, ale przynosi realne efekty, jak w Nowinach – wyrok skazujący – podkreślił minister Ozdoba.   

Jak zaznaczył poseł Mariusz Gosek, z problemami nielegalnych składowisk muszą borykać się często gminy, a nie sami przedsiębiorcy. – Często dochodziło do sytuacji, że nieuczciwy przedsiębiorca otrzymywał zezwolenie na składowanie odpadów, później następowało cofnięcie zezwolenia, a z problemem pozostawaliśmy my – podatnicy. Z problemem pozostawało starostwo powiatowe, które najpierw wdrażało procedurę administracyjną, później egzekucyjną, a docelowo starostwo powiatowe usuwało odpady. W przypadku Nowin to kwota 8,5 miliona złotych – opisuje poseł Mariusz Gosek.

 W województwie świętokrzyskim cały czas istnieje mnóstwo nielegalnych składowisk m.in. w Fałkowie, Odrowążu, Sielcu Biskupim i Stąporkowie. W skali całego kraju – jak podkreślił minister Ozdoba – województwo świętokrzyskie jest jednym z regionów z największą ilością takich miejsc.  

Po nowelizacji ustawy przestępcą środowiskowym, których działanie doprowadziło do zagrożenia zdrowia lub śmierci obywateli będzie groziło nawet 25 lat więzienia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO