Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory złośliwe. ŚCO stawia temu czoła

czwartek, 23 stycznia 2020 16:08 / Autor: Magdalena Nowak
Wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory złośliwe. ŚCO stawia temu czoła
Wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory złośliwe. ŚCO stawia temu czoła
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W województwie świętokrzyskim 6 tysięcy osób rocznie słyszy diagnozę - nowotwór złośliwy, połowa z nich umiera.  Pomimo, że zachorowalność na nowotwory w województwie nieustannie rośnie, to wyleczalność jest na coraz wyższym poziomie i w efekcie choroby  zbierają mniejsze żniwo. Zasługą tego są m.in. liczne akcje profilaktyczne ŚCO, a także nowe możliwości terapeutyczne.

Najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest rak piersi, a u mężczyzn rak gruczołu krokowego. Nie znaczy to jednak, że te nowotwory zbierają największe żniwo, bo najczęstszą przyczyną zgonu zarówno u mężczyzn jak i kobiet jest rak płuc.

– Liczba nowotworów złośliwych nieustannie wzrasta, zarówno w Polsce jak i naszym województwie. Obserwujemy wzrost zachorowań, ale na szczęście spadek umieralności. Choroby nowotworowe stają się chorobami przewlekłymi. Mamy nowe możliwości terapeutyczne i nowe leki, które przedłużają życie pacjentom. W naszym ŚCO funkcjonuje zakład biologii molekularnej, który jest jednym z wiodących na terenie kraju. Wykonujemy tu badania molekularne dla 12 szpitali klinicznych – podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

– Zawsze powtarzam, że najlepiej wydane pieniądze w służbie zdrowia to pieniądze na profilaktykę, dlatego też Zakład Profilaktyki Onkologicznej, który działa w naszym Centrum cały czas ma co robić. Praca i rozwiązania tego zespołu są doceniane w całym kraju. Cały czas upowszechniamy profilaktykę w kierunku raka piersi, raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi, a także wdrażamy profilaktykę raka płuca dla trzech województw - małopolskiego, podkarpackiego i świetokrzyskiego – dodaje dyrektor ŚCO.

ŚCO prowadzi obecnie m.in. program w zakresie profilaktyki głowy i szyi. – Najczęściej występującym nowotworem z tej grupy jest rak krtani. Dotyka on palaczy tytoniu oraz osoby nadużywające alkohol, do tych grup dochodzi coraz więcej osób z wysokim ryzykiem infekcji HPV. Z bezpłatnych konsultacji laryngologicznych z badaniem nasofiberoskopem mogą skorzystać osoby w wieku 40-65 lat, mające objawy alarmowe trwający dłużej niż 3 tygodnie, np. ból gardła, przewlekłe chrypki, pieczenie języka czy ból lub problemy z połykaniem – informuje lek. med. Jakub Spałek, w trakcie specjalizacji z otolaryngologii w ŚCO.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się badania mammograficzne i cytologiczne. – W przypadku cytologii mamy przyrost o 40 procent kobiet, które zgłaszają się na badania, jest to jedyny przyrost dwucyfrowy w Polsce i tym samym skoczyliśmy z ostatniego miejsca na trzecie. To duży sukces. W minionym roku z cytologii w ŚCO skorzystało ponad 8 tysięcy pań, a w 2016 roku był to niecały tysiąc – informuje dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej.

1 lutego ŚCO organizuje Dzień Otwartych Drzwi w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem. Będzie wtedy można wykonać badania profilaktyczne, a także zasięgnąć konsultacji onkologa. W holu głównym ŚCO swoje stanowiska będą mieli m.in. przedstawiciele NFZ, Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej oraz poradni dietetycznej. Szczegółowe informacje na temat Dnia Otwartego podamy wkrótce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO