Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Za kilka dni otwarcie Mauzoleum w Michniowie

wtorek, 04 maja 2021 15:14 / Autor: Beata Kwieczko
Za kilka dni otwarcie Mauzoleum w Michniowie
Za kilka dni otwarcie Mauzoleum w Michniowie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Od najbliższej soboty, 8 maja, turyści indywidualni będą mogli zwiedzać Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Obiekt miał być otwarty w drugiej połowie marca, ale tak się nie stało ze względu na sytuację epidemiczną.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to symboliczne miejsce, które ma przypominać o zbrodniach dokonanych w czasie II wojny światowej na mieszkańcach wsi polskiej. Wśród 817 spacyfikowanych wiosek był właśnie Michniów, gdzie zamordowanych zostało ponad 200 mieszkańców. Przeżyło tylko około 20 osób.

Na wystawie stałej, która zajmuje około 1,7 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, znajdują się zdjęcia, listy, pamiętniki i przedmioty należące do osób represjonowanych oraz świadków pacyfikacji. Część materiałów pokazana jest w formie multimedialnej. Turyści będą mieli do wyboru kilka ścieżek zwiedzania.

– Ekspozycję obejrzymy indywidualnie, korzystając z audioprzewodników w różnych językach. Goście będą mieli do wyboru polski, angielski, hebrajski, niemiecki i rosyjski. Będzie też możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub indywidualnie bez audioprzewodnika – informuje Jarosław Karyś, wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

W czasie zwiedzania turystów będą obowiązywały zasady reżimu sanitarnego: maseczki, dezynfekcja oraz zachowanie odpowiedniej odległości. Mauzoleum będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 8 do 16.

Oficjalne otwarcie Mauzoleum zaplanowane zostało na 12 i 13 lipca, kiedy to przypadają obchody Dni Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Pierwszego dnia do Michniowa ma przyjechać prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Dzień później odbędą się kameralne uroczystości z udziałem mieszkańców.

Budowa Mauzoleum trwała prawie 10 lat. Inwestycja kosztowała około 40 milionów złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO