Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

SPORT

Radni pytają o rozbudowę Hali Legionów. Wenta rozmawia z Glińskim

czwartek, 22 lipca 2021 10:43 / Autor: Damian Wysocki
Radni pytają o rozbudowę Hali Legionów. Wenta rozmawia z Glińskim
Radni pytają o rozbudowę Hali Legionów. Wenta rozmawia z Glińskim
Damian Wysocki
Damian Wysocki

– Wygląda na to, że postawiliście los na loterii i wygraliście, ale teraz nie wiecie, czy chcecie wygraną – powiedział Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni o zachowaniu miasta w sprawie rozbudowy Hali Legionów.

Temat przebudowy obiektu, w którym swoje domowe mecze rozgrywając szczypiorniści Łomży Vive Kielce, ciągnie się już od dwóch lat. Wówczas powstały cztery jej koncepcje oraz zostały złożony wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa  Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na początku lipca dowiedzieliśmy się, że miasto otrzymało na ten cel wsparcie w wysokości 28 milionów 250 tysięcy złotych.

W ramach wybranego projektu Hala Legionów ma zostać powiększona do sześciu tysięcy miejsc. Zmieni się przestrzeń VIP oraz medialna, zachowany zostanie za to moduł lekkoatletyczny. Zakładany koszt przebudowy to 56,5 miliona złotych. Miasto musi zabezpieczyć więc połowę tej kwoty. Czas nagli, bo stosowne dokumenty należy złożyć do końca miesiąca.

– Pieniądze zostały przyznane, ale teraz mam wrażenie, że przedstawiciele prezydenta Wenty nabrali wody w usta. Nie uzyskujemy żadnych nowych informacji. Zaczyna nas to niepokoić. Nie wiemy czy istnieje już projekt, czy są zabezpieczone pieniądze na ten cel. Chcemy uzyskać jakieś nowe informacje w tym zakresie – pytał radny Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości.

– Miasto jest przygotowane, aby przystąpić do projektu rozbudowy Hali Legionów. Po konferencji minister Anny Krupki pojawił się jednak szereg wątpliwości formalno-prawnych. Ta sprawa jest procedowana – odpowiadał wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

– Chciałbym poprosić państwa o chwilę czasu. Prezydent Bogdan Wenta jest na spotkaniu z wicepremierem Piotrem Glińskim [minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu – przyp. red.]. Podczas niego będą wyjaśniane wszystkie kwestie. Obiecuję, że po tym wszystkim przekażemy pełne informacje. Musimy poczekać na wynik tych rozmów – wyjaśniał Chłodnicki.

– Sprawa coraz bardziej niepokoi. Pan prezydent enigmatycznie powiedział o wątpliwościach formalno-prawnych. Sprawa coraz bardziej niepokoi, a takie zarzucanie mgły wzbudza jeszcze więcej wątpliwości. Jak to jest. Mamy projekt, czy nie mamy. To sprawa zero-jedynkowa – pytał przewodniczący Kamil Suchański.

– Finansowo nie wiedzieliście, kiedy będzie decyzja. Pan prezydent i ludzie z jego otoczenia nawoływali jednak do tego, aby pani minister Krupka odpowiedziała. Doszło do tego. Wygląda na to, że postawiliście los na loterii i wygraliście, ale teraz nie wiecie, czy chcecie wygraną. Moim zdaniem trzeba wziąć te 28 milionów, tylko pytanie, czy miasto jest na to odpowiednio przygotowane – mówił dalej.

– Jak już powiedziałem wcześniej, musimy dać priorytet rozmową w Warszawie. Nie będziemy wychodzić przed szereg. Wstępny projekt został przygotowany już dwa lata temu. Zgodnie z wymogami i odpowiednimi załącznikami trafił do ministerstwa. Niebawem dostaną państwo informacje, kiedy zostaną zrealizowane kolejne kroki – odpowiadał prezydent Chłodnicki.

Miasto ma czas na złożenie odpowiednich dokumentów i zabezpieczenie swojego wkładu do końca lipca. Zapewne rozmowa prezydenta Wenty z wicepremierem Glińskim będzie dotyczyła przesunięcia tego terminu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO