Szwecja wróciła na tron. Do Kielc przyjedzie „srebro”

niedziela, 30 stycznia 2022 20:12 / Autor: Damian Wysocki

Reprezentacja Szwecji została mistrzem Europy w piłce ręcznej. W wielkim finale w Budapeszcie, po niezwykle zaciętym spotkaniu, pokonała Hiszpanię 27:26. Zwycięstwo zapewniła sobie już po czasie, kiedy rzut karny na gola zamienił Niclas Ekberg.

Od początku mecz dwóch bardzo utytułowanych drużyn w historii turnieju był bardzo zacięty. Szwedów swoją postawą w bramce napędzał Andreas Palicka. Hiszpanie dobrze bronili, ograniczając do minimum poczynania Jima Gottfridsson, wybranego MVP Euro. Po pierwszej połowie obrońcy trofeum prowadzili 13:12.

W drugiej części długo oglądaliśmy wymianę ciosów. Na sześć minut przed końcem Szwedzi zdołali osiągnąć dwie bramki przewagi, jednak Hiszpanie szybko zredukowali te straty i mogli wyjść na prowadzenie. W ich ostatniej akcji słaby rzut oddał jednak Joan Canellas, a kadra „Trzech Koron” miała 19 sekund na rozegranie swojego ataku. Ten zakończył się faulem na Albinie Lagergrenie i rzutem karnym, który na gola zamienił Niclas Ekberg.

Szwecja zdobyła tytuł mistrza Starego Kontynentu po 20 latach. W niedzielnym finale w obronie Hiszpanii grał Miguel Sanchez-Migallon Naranjo.

W spotkaniu o „brąz” Dania pokonała po dogrywce Francję 35:32. Nicolas Tournat zdobył cztery bramki. Dylan Nahi zakończył mecz z jedną niecelną próbą.