„Złoty” Borkowski, „brązowa” Furmanek

sobota, 24 sierpnia 2019 16:55 / Autor: Damian Wysocki

Dwa medale 95. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce w Radomiu wywalczyli zawodnicy z województwa świętokrzyskiego. Mateusz Borkowski sięgnął po „złoto” w biegu na 800 metrów, natomiast Katarzyna Furmanek wywalczyła „brąz” w rzucie młotem.

Mateusz Borkowski do sobotniego biegu przystępował w roli jednego z dwóch faworytów. 22-latek pochodzący z Krynek koło Starachowic rywalizował o najwyższe miejsce z Michałem Rozmysem. W Radomiu zabrakło utytułowanego Adama Kszczota, który zrezygnował ze startu ze względu na problemy żołądkowe.

Sobotni finał był bardzo wolny, ale Borkowski przytomnie, zaraz po rozpoczęciu drugiego „kółka”, przesunął się na pierwsze miejsce, co pozwoliło mu kontrolować stawkę i spokojnie przekroczyć linię mety. 22-latek, który reprezentuje barwy RKS-u Łódź, uzyskał czas 1.55.19. Drugi był Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów, 1.55.61), a trzeci Patryk Sieradzki (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL, 1.56.00). Dla świętokrzyskiego biegacza to drugi medal seniorskich Mistrzostw Polski. Przed rokiem w Lublinie wywalczył „srebro”.

Katarzyna Furmanek zdobyła swój premierowy krążek podczas krajowego czempionatu. Zawodniczka KKL-u Kielce w drugiej próbie posłała młot na odległość 67 metrów i 48 centymetrów. Lepsze od niej okazały się Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin, 73.95) i Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań, 72.76).

Medalowy dorobek lekkoatletów ze Świętokrzyskiego powinien powiększyć się w niedzielę. Zdecydowaną faworytką biegu na 100 metrów przez płotki jest Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin). Rodowita sandomierzanka w tym roku znajduje się w świetnej formie. Tego lata poprawiła m.in. swój rekord życiowy, który obecnie wynosi 12.75 s.. O medal w skoku powalczy Karolina Młodawska. Zawodniczka KKL-u Kielce do rywalizacji przystępuje z piątym najlepszym wynikiem w tym roku (6.19 m)