Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu nieruchomości? Najciekawsze wskazówki

wtorek, 16 sierpnia 2022 11:30 / Autor: Jowita Plech
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu nieruchomości? Najciekawsze wskazówki
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu nieruchomości? Najciekawsze wskazówki
Jowita Plech
Jowita Plech

Jest wiele metod, które pozwalają na wypracowanie widocznych oszczędności w kwestii ogrzewania nieruchomości, ciepłej wody użytkowej, a także zużycia energii elektrycznej. Chcesz nieco ograniczyć wydatki swojego gospodarstwa domowego, ale nie do końca wiesz, jaki sposób będzie najskuteczniejszy? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, a Twoje rachunki znacząco spadną.

Jak oszczędzać ciepło w domu?

Obecnie specjaliści wskazują na wiele metod oszczędzania ciepła oraz energii w gospodarstwach domowych. W miesiącach zimowych wiele osób na ogrzewanie domów i mieszkań wydaje naprawdę ogromne pieniądze. Stale rosnące koszty za energię elektryczną, gaz oraz paliwa służące do ogrzewania piecem negatywnie wpływają na budżety wielu gospodarstw domowych. Skutecznych sposób na oszczędzanie ciepła jest wiele. Jedną ze skuteczniejszych metod jest montaż w swojej nieruchomości pompy ciepła. Kielce to miasto, gdzie wiele firm oferuje swoje usługi montażu nowoczesnych pomp ciepła (najlepsze znajdziesz tutaj: pompy ciepła Kielce), a także proponuje najlepsze urządzenia na rynku. Jako mieszkaniec tej miejscowości lub jakiejkolwiek innej na terenie Polski możesz też wykorzystać inne metody oszczędzania energii w nieruchomościach.

5

  1. Stosuj uszczelnienia okien i drzwi – wymieniaj uszczelki lub całe ramy okienne i drzwiowe jeśli są uszkodzone.
  2. Ustawiaj temperaturę grzewczą w nieruchomości tak, aby spełniała Twoje potrzeby. Dzięki temu oszczędzisz na ogrzewaniu.
  3. Raz w sezonie wykonaj przegląd urządzeń grzewczych – będziesz mieć pewność, że te działają poprawie i nie zużywają zbyt dużo energii.
  4. Zadbaj o poprawne działanie systemu wentylacji/rekuperacji – dzięki temu temperatura w całym domu utrzyma się na stałym poziomie.
  5. Jeśli wietrzysz pomieszczenia – rób to krótko i tylko wtedy, kiedy system ogrzewania jest wyłączony.
  6. Wykorzystuj w miarę możliwości naturalne źródła ciepła.
  7. W razie potrzeby dokonaj modernizacji systemów grzewczych tzw. zastosuj pompę ciepła.

To tylko 7 kluczowych porad odnośnie tego, jak można skutecznie zaoszczędzić ciepło w nieruchomości i jednocześnie zmniejszyć koszty ogrzewania. W niektórych przypadkach oszczędności mogą sięgać nawet do kilkuset złotych miesięcznie w okresach grzewczych.

Najlepszą formą oszczędności jest jednak wykonanie termomodernizacji budynku od podstaw – poprzez zmianę elewacji, systemu ogrzewania ścian i dachu, a także urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Mimo to, iż wiąże się to ze sporymi wydatkami początkowymi to jednak warto przeznaczyć nawet większą kwotę na ten cel. Pamiętaj, że w Polsce możesz liczyć na wiele ulg termomodernizacyjnych oraz dopłat rządowych do zakupu pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych.

Oszczędzanie ciepła w domach – podsumowanie

Podsumowując tematykę oszczędzania na rachunkach za ogrzewanie, warto znać, chociażby podstawowe kwestie z tym związane. Dobrym pomysłem jest także wykonanie audytu energetycznego nieruchomości – dzięki temu ocenisz, jakie elementy w domu wymagają uwagi i zmian oraz dowiesz się, gdzie realnie możesz szukać oszczędności na ogrzewaniu. Jeśli efektem takiego audytu będzie wniosek, żeby zamontować pompę ciepła to koniecznie sprawdź aktualne informacje z tym związane zapoznając się z działem dotyczącym pomp ciepła https://optimalenergy.pl/pompy-ciepla/ Wybierzesz nie tylko najlepszą firmę, ale także uzyskasz informację chociażby dotyczące dofinansowania czy aktualnych cen za urządzenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO