Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

„Aby dać świadectwo prawdzie”. Za nami kielecka Droga Krzyżowa

wtorek, 26 marca 2024 21:55 / Autor: Michał Kita
„Aby dać świadectwo prawdzie”. Za nami kielecka Droga Krzyżowa
„Aby dać świadectwo prawdzie”. Za nami kielecka Droga Krzyżowa
Michał Kita
Michał Kita

Tłumy wiernych przeszły ulicami Kielc, w miejskiej Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo rozpoczęło się przy Kościele św. Wojciecha, najstarszej kieleckiej świątyni, następnie zgromadzeni przeszli przez centrum miasta na plac św. Jana Pawła II przy Katedrze. Hasłem tegorocznych rozważań były słowa: „Aby dać świadectwo prawdzie”.

Wyjątkowe misterium przyciągnęło setki mieszkańców Kielc. W Drodze Krzyżowej wiodącej ulicami miasta wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk. To m.in. duchowni, nauczyciele, przedstawiciele rodzin, samorządowcy i przedsiębiorcy, którzy nieśli krzyż do poszczególnych stacji.

Osoby, które wzięły udział w nabożeństwie, podkreślały, że jest to dla nich wieloletnia tradycja i wyjątkowe przeżycie.

– Do udziału w tej Drodze Krzyżowej skłania nas przede wszystkim wiara, tradycja, a także potrzeba wyciszenia się. To szczególne doświadczenie, wyjątkowy czas spędzony na modlitwie pozwalający lepiej przygotować się do Triduum Paschalnego. Mimo miejskiego szumu to okazja do refleksji, wyciszenia się i zawierzenia Bogu swoich intencji – opisywały panie Anna i Małgorzata.

Modlitwie przewodniczyli biskupi kieleccy Jan Piotrowski, Marian Florczyk oraz Andrzej Kaleta.

Biskup Jan Piotrowski nawiązując do hasła tegorcznych rozważań stwierdził, że człowiek od zawsze stawia sobie pytanie, czym jest prawda?

–Różne okoliczności w życiu sprawiają, że człowiek nie zawsze jest w stanie dotrzeć do źródeł prawdy. Święty Jan Paweł II w swojej encyklice „Fides et Ratio”, pięknie pisał, że wiara i rozum są skrzydłami wznoszącymi człowieka do źródła prawdy. To, co proponuje nam Jezus, ma nas prowadzić nie tylko do prawdy, ale i do wolności. To jego nauczanie „szukajcie prawdy, a prawda was wyzwoli” jest wciąż aktualnym wyzwaniem dla człowieka XXI wieku – podkreślił.

- Już od 24 lat, idąc tą drogą, mijamy miejsca wyjątkowe, zapisane w historii Kielc – podkreślił biskup Marian Florczyk, pomysłodawca miejskiej Drogi Krzyżowej.

– Ponad dwa tysiące lat temu Jezus, wziął krzyż na swoje ramiona i cierpiał jak każdy z nas. Doświadczył osamotnienia, opuszczenia i cierpienia, a krzyż został przemieniony w chwalebne zwycięstwo, Jezus zmartwychwstał. To wszystko odsłania nam prawdę życia ludzkiego i daje perspektywę zbawienia, nawet jeśli idąc przez życie, trzeba się nacierpieć – stwierdził.

– Dawać świadectwo prawdzie, to nawiązywać do tradycji naszych ojców tego, czym żyli i wartości, które im przyświecały. My mamy być świadkami tych wartości, nieść je idąc w drodze krzyżowej, a później nimi po prostu żyć – powiedział biskup Andrzej Kaleta.

Tradycyjnie rozważania do miejskiej Drogi Krzyżowej przygotowali członkowie Duszpasterstwa Akademickiego oraz Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Kieleckiej.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO