Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Bp Marian Florczyk: Katecheta jest przewodnikiem

wtorek, 25 sierpnia 2020 13:03 / Autor: Michał Łosiak
Bp Marian Florczyk: Katecheta jest przewodnikiem
Bp Marian Florczyk: Katecheta jest przewodnikiem
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Dzisiejszy świat czyni pracę katechety bardzo trudną, trudniejszą od pracy nauczyciela – mówił w swojej homilii biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Eucharystia zainaugurowała rok katechetyczny w naszej diecezji.

Najświętsza Ofiara została odprawiona w kościele św. Józefa Robotnika. W słowie skierowanym do katechetów biskup nawiązał do obecnej sytuacji związanej z epidemią. – Zastanawiam się, czy stan pandemii wpłynął w jakiś sposób na myślenie człowieka, na refleksje o życiu, o jego wartości, o sensie i o celu życia. Domyślam się, że nie. W historii świata w takich sytuacjach zagrożeń, zarazy ludzie kierowali swoje myśli do Boga. Jedni się nawracali, inni odchodzili z pretensjami do Niego. Mam wrażenie, że obecnie życie nie jest wartością. Najgorsze jest to, że wszyscy zbagatelizowaliśmy życie, jego sens i jego cel – tłumaczył biskup Marian Florczyk i przypomniał jak wielką tragedią jest odejście od Boga.

– Bezbożność dotknęła dziś cały świata – świat, czyli nas. W odstępstwo od Ewangelii jesteśmy i my włączeni. Może nas jeszcze cieszyć liczba ochrzczonych dzieci, przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej i liczba bierzmowanych. Tak naprawdę jednak sercem i myślą jesteśmy już w dużej mierze odstępcami od Ewangelii i od Jezusa. W tej naszej sytuacji też są fałszywi prorocy, nauczyciele i uwodziciele – zauważył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

Biskup Marian Florczyk zwrócił także uwagę na niezwykle ważną rolę jaką spełniają katecheci we współczesnym świecie. – Kim jest katecheta? Przewodnikiem, czyli więcej niż nauczycielem. Czy zatem może odstąpić od głoszenia Ewangelii? Może, ale wówczas będąc katechetą i nie głosząc tej Ewangelii staje się faryzeuszem, hipokrytą, obłudnikiem. Co innego myśli, co innego mówi i co innego czyni. Jezus nakazuje dbać o swoje wnętrze i serce. Przynagla nas, by nie zaniedbać sprawiedliwości, miłosierdzia i wiary. Dzisiaj nie można myśleć tak, a nauczać inaczej. Są tacy postępowi katolicy, którzy czynią złą a chcą uczyć miłości. Straszna hipokryzja. Dzisiejszy świat czyni pracę katechety bardzo trudną, trudniejszą od pracy nauczyciela. W życie katechety wpisany jest program Jezusa. Jest to program miłości do człowieka i prawdy o życiu, bo życie jest wartością i nie można go bagatelizować. Wspierajmy katechetów, bo potrzebują naszego wsparcia – podkreślił w swojej homilii.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO