Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Rozmawiali o roli duchowieństwa w Powstaniu Styczniowym

wtorek, 24 stycznia 2023 13:33 / Autor: Łukasz Czerwiak
Rozmawiali o roli duchowieństwa w Powstaniu Styczniowym
Rozmawiali o roli duchowieństwa w Powstaniu Styczniowym
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyło się spotkanie upamiętniające 160. rocznicę wybuchu zrywu narodowego. W wydarzeniu uczestniczył biskup Jan Piotrowski, który ze zgromadzonymi gośćmi wysłuchał prelekcji „Ks. Józef Ćwikliński i duchowieństwo w powstaniu styczniowym”.

Jak twierdzi prelegentka dr Grażyna Barwinek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach, nie tylko ks. Ćwikliński, ale całe duchowieństwo odegrało ważną rolę w Powstaniu Styczniowym. W swoim wystąpieniu skupiła się na jego postaci, ponieważ jako dziecko zapamiętała tablicę pamiątkową z jego wizerunkiem.

– Kapłani opiekowali się uczestnikami powstania, dlatego ich czyny były tak ważne. Postać ks. Ćwiklińskiego pojawiła się, ponieważ był proboszczem w Chęcinach, skąd pochodzę. Zgłębiając jego historię, dowiedziałem się jak blisko był powstańców. Jego główną myślą było jednoczenie osób, które były wokół niego. Niezależnie od wieku i stanu pochodzenia zachęcał wszystkich do uczestnictwa w zrywie narodowym – mówi.

Wśród wielu uczestników spotkania organizowanego przez Delegaturę IPN w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Narodowy Bank Polski był Biskup Kielecki.

– W tamtym czasie przestrzenią wolności był Kościół. Księża diecezjalni oraz zakonni wszędzie tam, gdzie było to możliwe podejmowali wysiłek, aby mobilizować się i dodawać otuchy. W naszym regionie było wiele takich sztandarowych postaci i warto o tym pamiętać. Dlatego ważne są takie spotkania mówiące prawdę o tamtych wydarzeniach – zaznacza.  

TUTAJ przeczytasz więcej o dzisiejszym spotkaniu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO