Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[VIDEO + FOTO] Bp Jan Piotrowski: Eucharystia - największa świętość

czwartek, 20 czerwca 2019 12:22 / Autor: Michał Łosiak

– Eucharystia jest naszą największą świętością – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas procesji w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przeszła ulicami Kielc. Wierni tradycyjnie zatrzymali się przy czterech ołtarzach ustawionych w centrum naszego miasta.

Procesję poprzedziła Msza Święta na placu św. Jana Pawła II przed kielecką katedrą. Odprawił ją biskup Jan Piotrowski, a koncelebrował biskup Andrzej Kaleta oraz kapłani naszej diecezji. Po zakończeniu Najświętszej Ofiary wierni wyruszyli w procesji ulicami Kielc do czterech ołtarzy ustawionych w centrum. Pierwszy z nich znajdował się przed budynkiem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

o1

Następnie kielczanie przeszli ulicą Seminaryjską i Żeromskiego do drugiego ołtarza, usytuowanego przed Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.

o2

Tam biskup Jan Piotrowski wygłosił homilię, w której zauważył, że dzisiejsza uroczystość pokazuje, jak żywa jest obecność Boga wśród ludzi. – Mylił się niemiecki filozof, mówiąc o śmierci Stwórcy, który nigdy nie umiera. To jedynie ludzie umierają bez Boga. Niewolnicy ludzkiej pychy, tragarze cudzych, bezbożnych idei dalecy od prawdy, miłości i wewnętrznej wolności – mówił pasterz naszej diecezji i zwrócił uwagę na coraz częstsze przypadki ataku na wiarę we współczesnym świecie. – Jakże łatwo obraża się Boga, który objawia się nam w Jezusie Chrystusie. Jakże łatwo i bezkarnie, nie gdzieś daleko, ale już na polskiej i świętokrzyskiej ziemi, bezpardonowo obraża się ludzi wierzących, stanowiących wspólnotę Kościoła. Jesteśmy jednak dalecy od kreowania nowej epifanii zła, dlatego w naszych procesjach nie idziemy przeciw komukolwiek, ale idziemy razem z żywym Jezusem Eucharystycznym i dla Niego  – tłumaczył biskup kielecki. – Eucharystia jest naszą największą świętością i nikt, i nigdzie nie ma prawa jej ośmieszać, parodiować i bezcześcić. Jej wielkości i piękna nie niweczą nawet niegodne ręce kapłana i jego niewierne serce. Jeśli się tak dzieje na polskiej ziemi, jest to znakiem upadku człowieka, a bywa, że i prowokacją chorych i bezbożnych ideologii – dodał. Biskup Jan Piotrowski zachęcił także do częstej Komunii Świętej i udziału w Eucharystii.

Posłuchaj całej homilii:

Kolejny, trzeci ołtarz znajdował się na skrzyżowaniu ulic Bodzentyńskiej i Kościuszki.

o3

Procesja zakończyła się przy czwartym ołtarzu na placu św. Wojciecha. Tam biskup kielecki udzielił wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

o4

W uroczystościach wzięło udział wielu kielczan. Artur Haberko, który przyszedł z całą swoją rodziną zauważa jakie znaczenie ma dzisiejsza procesja. -  Jest ona publicznym wyznaniem wiary. To symboliczne głoszenie Dobrej Nowiny dla całego świata – mówił Radiu eM Kielce. – Jako katolicy powinniśmy właśnie w taki sposób demonstrować swoją wiarę – zauważa z kolei Bartłomiej Mazur.

Procesje Bożego Ciała odbywały się w wielu innych parafiach Diecezji Kieleckiej. Galerie zdjęć z procesji:

Parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach

Parafia św. Maksymiliana w Kielcach

Parafia katedralna - cz.1

Parafia katedralna - cz.2

Parafia katedralna - cz.3

Msza święta na Placu Jana Pawła II

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO