Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Szekspir na zakończenie sezonu

czwartek, 25 maja 2023 13:11 / Autor: Łukasz Czerwiak
Szekspir na zakończenie sezonu
Szekspir na zakończenie sezonu
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W najbliższą sobotę, 27 maja, na tymczasowej scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się ostatnia premiera teatralna w sezonie 2022/23. Na koniec będzie można zobaczyć sztukę "Miarka za Miarkę".

Sztukę Williama Szekspira wyreżyserował anglik Dan Jemmett, który nie pierwszy raz współpracuje z kielecką sceną dramatyczną. Przyznał, że z ogromną radością wrócił do stolicy województwa świętokrzyskiego.

– Polscy aktorzy potrafią bardzo „ludzko” odegrać swoje postacie. Jeśli chodzi o pokazanie tej „ludzkości” w całej okazałości, warto spojrzeć na dorobek Szekspira. Wybrana przez nas sztuka jest fantastyczna i łączy ze sobą górnolotne filozoficzne idee z codziennością. Motywy rysują nam się jasno, bo jest mowa o sprawiedliwości czy przebaczeniu. Najtrudniejsze jednak jest uchwycenie tego duchowego wymiaru sztuki, zwłaszcza w przypadku postaci Księcia – zauważył reżyser.

Akcja sztuki dzieje się w Wiedniu, a przedstawia ją 10 aktorów. Wśród nich jest Dawid Żłobiński, który gra namiestnika Angelo. Aktor szuka w tekście tego co aktualne.

– Jesteśmy po prostu ludźmi. Jak gram jakąś postać, to nigdy nie zakładam, czy ona jest dobra czy zła, bo człowiek jest taki i taki. Na przestrzeni dziejów, czy to są lata 80. XX wieku, czy obecne, mówimy o: władzy, sprawiedliwości, zdeprawowaniu, zepsuciu czy mizoginii – wymienia.

Premiera spektaklu już w najbliższą sobotę o godzinie 19. Przedstawienie będzie można zobaczyć także: 28 maja, 3,4 oraz 13 czerwca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO