Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dzieciaki uczą się samorządności

czwartek, 25 stycznia 2024 13:28 / Autor: Weronika Karyś
Dzieciaki uczą się samorządności
Dzieciaki uczą się samorządności
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W Szkole Podstawowej nr 34 miasto zainaugurowało projekt „Kielce to My. Lekcje samorządowe”. To pierwsza szkoła w stolicy województwa świętokrzyskiego, w której dzieci będą budować świadomość obywatelską z udziałem prezydenta Kielc.

– W tamtym roku Urząd Miasta odwiedziło blisko 500 uczniów z kieleckich szkół i przedszkoli. Oprócz spotkania z prezydentem mieli możliwość zobaczenia, jak wygląda funkcjonowanie urzędu od drugiej strony, wizyty w najważniejszej sali – sali sesyjnej oraz poznania struktury oraz obowiązków urzędników. Na podstawie tych doświadczeń doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby to kontynuować w szkołach – mówi Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, specjalista ds. inicjatyw społecznych i działań lokalnych w kancelarii prezydenta.

Tak też się stało. Pierwszą placówką, w której uruchomiono projekt jest Szkoła Podstawowa nr 34.

– Dla dzieci najcenniejsze są żywe lekcje, podczas których nie tylko będziemy uświadamiać rolę samorządu, ale także damy im możliwość poznania najważniejszej osoby decyzyjnej w mieście, czyli prezydenta. Jesteśmy również już umówieni na wizytę w Urzędzie Miasta. Będziemy próbować kształtować u dzieci świadomość, że każdy z nas ma wpływ na to, jak wyglądają Kielce – mówi Anna Górska, dyrektor SP 34.

Materiały do lekcji zostały przygotowane przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

– Są one dostosowane do wieku edukacyjnego. Rozpoczynamy od wychowania przedszkolnego, gdzie dzieci spacerując po mieście poznają je i wspólnie stworzą jego mapę. Uczniowie klas I-III mają scenariusz przygotowany pod kątem poznania władz miasta, herbu i legend. Osobny scenariusz skierowany jest do uczniów klas IV-VI, kolejny do klas VII-VIII i do uczniów szkół ponadpodstawowych – mówi Barbara Dziedzic, dyrektor ośrodka.

Realizując zajęcia według scenariuszy uczniowie znajdą odpowiedź na pytanie kto i w jaki sposób zarządza miastem Kielce oraz jakie decyzje podejmują władze naszego miasta. Celem jest również inspiracja uczniów do partycypacji obywatelskiej.

– Bardzo się cieszę z tej inicjatywy. Chcemy budować świadomość obywatelską wśród dzieci i młodzieży  – podkreślił prezydent Bogdan Wenta, który dzisiaj spotkał się z dziećmi z SP nr 34.

Z okazji wizyty urzędników dzieciaki wystawiły wyjątkowy spektakl dotyczący Kielc i regionu świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO