MIASTO
Kielczanie upamiętnili 80. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ
11 sierpnia 1944 roku, w majątku Lasocin (gmina Łopuszno), została uformowana Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych. Dziś (11 sierpnia) mija 80. lat od powstania formacji walczącej zarówno z Niemicami, Sowietami, jak i partyzantką komunistyczną.
Z okazji rocznicy powstania Brygady piknik patriotyczny w Parku Miejskim zorganizowały kieleckie środowiska patriotyczne. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w kieleckiej katedrze.
– Przez lata pokutowało przeświadczenie, że jakoby Brygada Świętokrzyska kolaborowała z Niemcami, co jest kłamstwem. Brygada była polską jednostką zbrojną, uznaną przez aliantów. Na jej bazie zostały utworzone kompanie wartownicze na ziemiach niemieckich. Pretekstem do fałszywych oskarżeń były wydarzenia z 19 stycznia 1945 roku, kiedy w drodze na zachód Brygada Świętokrzyska, zawarła porozumienie z Niemcami o możliwości przejścia bez atakowania się wzajemnie – mówi Robert Surma, ze Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci.
Doniosłym epizodem żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ było m.in. wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w czeskim Holiszowie.
Losy i historię tej jednostki przedstawił podczas pikniku publicysta Leszek Żebrowski. Jak podkreśla, mimo upływu lat Brygada Świętokrzyska wciąż jest postrzegana stereotypowo i ma wielu przeciwników.
– Nie udało się odkłamać w pełni propagandy PRL o historii Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Stoją za tym siły polityczne, których korzenie sięgają m.in. PZPR. Takie osoby nie przyjmują do wiadomości argumentów. Przeciwnicy Brygady Świętokrzyskiej opierają się jedynie na fałszywych i kłamliwych stereotypach, m.in. o kolaboracji i antysemityzmie członków tej formacji. Tymczasem to Armia Ludowa dokonywała pogromów ludności żydowskiej, kobiet i dzieci. Ciężko jest dyskutować z kimś, kto nie chce dyskutować – ocenia.
Licznie zgromadzeni mieszkańcy podczas pikniku mogą oglądać m.in. wystawę historyczną o Narodowych Siłach Zbrojnych. Do dyspozycji najmłodszych jest także strefa zabaw, dostępny jest również namiot Instytutu Pamięci Narodowej z grami i zabawami historycznymi. Na scenie w muszli koncertowej Parku Miejskiego prezentują się znani artyści, m.in. Paweł Piekarczyk, raper Basti i Tadek z krakowskiej „Firmy”.
Piknik patriotyczny upamiętniający 80. rocznicę powstania Brygady potrwa do godziny 18.
Organizatorami pikniku i uroczystości upamiętniających Brygadę Świętokrzyską NSZ są Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci i Stowarzyszenie Kibiców Zjednoczona Korona. Wydarzenie swoim patronatem objęło Radio eM Kielce.
http://www.emkielce.pl/miasto/kielczanie-upamietniaja-80-rocznice-powstania-brygady-swietokrzyskiej-nsz#sigProGalleria77cc836f7f