Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Piknik zdrowia na kieleckim Rynku. Przebadasz się za darmo

sobota, 06 sierpnia 2022 12:04 / Autor: Wojciech Dudkowski
Piknik zdrowia na kieleckim Rynku. Przebadasz się za darmo
Piknik zdrowia na kieleckim Rynku. Przebadasz się za darmo
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Badania ciśnienia, BMI, cytologię, mammografię, a także ocenę znamion możemy wykonać  w sobotę, 6 sierpnia, na kieleckim Rynku. Trwa Piknik Zdrowia pod hasłem „Nie Miej Tego Gdzieś”. Na placu stanął dmuchany model jelita grubego, który ma uświadamiać, jak wielkim zagrożeniem może być rak tego narządu. O 13 wyruszy rowerowy Onko-Tour.

Jednym z organizatorów wydarzenia jest Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który przyznaje, że sam miał doświadczenie z chorobą onkologiczną.

- Tak jak samochód co roku jest na przeglądzie, tak i my musimy przejrzeć swój stan zdrowia. Sam miałem epizod, bardzo wcześnie wykryto czerniaka na początkowym etapie. Wystarczyło go usunąć, bez chemio- i radioterapii. Jestem zdrowy, dlatego że dałem sobie szansę i co pół roku badam swoje znamiona – mówi.

Do dbania o swoje zdrowie zachęca także Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Zapraszamy nie tylko na wydarzenia takie jak ten piknik, ale również do naszej sali obsługi klienta, gdzie mamy pracowników, którzy wykonują podstawowe pomiary, ale także do Kiosku Profilaktycznego – podkreśla.

Doktor Leszek Smorąg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii apeluje do kielczanek, by częściej wykonywały badania cytologiczne i mammograficzne – nasze województwo jest bowiem na końcowych miejscach w rankingach.

- W cytomammobusie jesteśmy dostępni dla pacjentek od poniedziałku do piątku i w jedną sobotę w miesiącu. Chęć jednak musi być z obu stron. A niestety, tylko co czwarta uprawniona kielczanka wykonała sobie mammografię – ubolewa lekarz.

W tym roku na Pikniku Zdrowia skupiono się nie tylko na chorobach ginekologicznych, lecz także na raku jelita grubego. Na płycie Rynku stanął dmuchany model tego narządu, w którym można było zobaczyć jak wyglądają zdrowe, a jak zaatakowane przez choroby tkanki.

- Rak jelita grubego jest jedynym nowotworem, któremu możemy naprawdę zapobiec, ponieważ wykonując badania takie jak kolonoskopia i test na krew utajoną w kale, możemy wcześniej wykryć ten nowotwór. Jest on wtedy w stu procentach wyleczalny – mówi Iga Rawicka, prezes Fundacji Europa Colon Polska.

O godzinie 13 z głównego placu naszego miasta wystartuje Onko Tour – rajd rowerowy wyleczonych z raka pacjentów, którzy  pokazują, że nawet tak ciężką chorobę da się pokonać. Zachęcają oni mieszkańców odwiedzanych miast do wykonywania badań profilaktycznych.

- Rok temu atmosfera była tu niesamowita, mam nadzieję, że w tym roku też będzie, choć na początku ma padać. Ideą rajdu jest pokazywanie, że osoby, które wyszły z walki z nowotworem mogą powrócić do aktywnego życia – mówi znany youtuber CyberMarian, który po raz czwarty bierze udział w rajdzie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO