Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Podatki, działki, śmieci, obwodnica, wynagrodzenia – to będą gorące obrady

środa, 18 stycznia 2023 15:19 / Autor: Weronika Kępa
Podatki, działki, śmieci, obwodnica, wynagrodzenia – to będą gorące obrady
Podatki, działki, śmieci, obwodnica, wynagrodzenia – to będą gorące obrady
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Blisko 50 projektów uchwał znalazło się w programie pierwszej w 2023 roku sesji rady miasta Kielce (19 stycznia). Wśród nich między innymi te dotyczące podatku od nieruchomości, śmieciowego przetargu, sprzedaży ważnych działek, budowy wschodniej obwodnicy czy diet radnych.

Na pierwszy ogień pójdzie dokument dotyczący odmowy wygaśnięcia mandatu radnego Jarosława Bukowskiego. Sprawa dotyczy jego pracy na rzecz Domu Środowisk Twórczych i podejrzenia, że pełnił on funkcję kierowniczą, co byłoby niezgodne z prawem.

– Ja się takich niezgodności nie doszukałem, nie ma na to żadnych dowodów. Stąd właśnie uchwała nie wyrażająca zgody na odwołanie Jarosława Bukowskiego – mówi Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady miasta.

Następnie gremium pochyli się nad budżetem, w tym również nad kwestią przesunięcia środków potrzebnych do rozstrzygnięcia przetargu na odbiór śmieci z terenu Kielc.

– Do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Niższą kwotę zaproponował Eneris, jednak wciąż przewyższa ona nasz budżet o blisko dziewięć milionów złotych. Stąd konieczność przesunięcia – mówi Karyś.

Radni zaopiniują także projekt uchwały dotyczący zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na utworzenie nowych miejsc pracy. To propozycja Koalicji Obywatelskiej.

– Najpierw zagłosowali za podniesieniem podatków, a teraz chcą zmazać swoją winę i zamydlić nam oczy – tak to wygląda moim zdaniem – stwierdza przewodniczący.

Jednym z budzących największe kontrowersje projektów będzie ten dotyczący zamiaru sprzedaży działki zlokalizowanej przy ulicy Langiewicza.

– To działka będąca pozostałością po szpitaliku dziecięcym. Prosił o nią Uniwersytet Jana Kochanowskiego, gdyż chciał wybudować tam szpital uniwersytecki. Trwają dyskusje i myślę, że temat nie jest jeszcze zakończony. Moim zdaniem, źle się stało, że ten projekt trafił na tę sesję – stwierdza Karyś.

Radni będą również dyskutować nad projektem wschodniej obwodnicy Kielc oraz obniżeniem diet.

Początek sesji o godzinie 9:00.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO