Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wybory prezydenckie 2020. "Głosowanie przebiega bardzo spokojnie"

niedziela, 12 lipca 2020 09:05 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich trwa. Z pierwszych informacji, uzyskanych od przewodniczących kieleckich komisji wynika, że proces przebiega sprawnie i bez zakłóceń.

Przed komisją wyborczą nr 5, znajdującą się w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica, wyborcy ustawiali się już o szóstej rano.

- Ludzie stali w kolejce godzinę przed otwarciem lokalu. Głównie były to osoby starsze i małżeństwa. Na tę chwilę mogę stwierdzić, że druga tura przebiega bardzo dobrze i sprawnie. Wyborcy są do niej świetnie przygotowani. Wszyscy mają swoje długopisy, rękawiczki i maseczki - mówi Halina Adamczyk-Łabuda, wiceprzewodnicząca komisji. - Do godziny 10 odwiedziło nas zdecydowanie więcej wyborców niż dwa tygodnie temu - dodaje.

Zgodnie z nowymi wytycznymi komisja wyborcza nr 3, znajdująca się w Przedszkolu Samorządowym przy ulicy Cypriana Kamila Norwida, nie zapomina o wyborcach uprzywilejowanych.

- Została wyznaczona specjalna osoba, która czuwa nad tym, żeby kobiety w ciąży, inwalidzi, a także seniorzy mogli zagłosować poza kolejnością. Nie muszą się sami o to prosić, co przecież bywa niezręczne - mówi Anna Zarębska-Rożek, przewodnicząca komisji.

- Kolejki tworzyły się u nas już kilka minut po godzinie szóstej. Mimo to uważam, że w porównaniu z pierwszą turą, zainteresowanie jest mniejsze. Generalnie głosowanie przebiega bardzo spokojnie. Myślę, że po pierwszej turze ludzie są lepiej poinformowani i wiedzą, jak postępować w nowej rzeczywistości - dodaje.

Przypomnijmy: oddawanie głosów rozpoczęło się o godzinie 7 i potrwa do 21. W Kielcach utworzono łącznie 95 punktów do głosowania, w tym 83 obwody otwarte i 12 zamkniętych w Domach Pomocy Społecznej, szpitalach i Areszcie Śledczym. W stolicy województwa świętokrzyskiego do głosowania uprawnionych jest ponad 146 tysięcy osób. Z kolei w całym regionie z prawa wyborczego może skorzystać blisko 978 tysięcy obywateli.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO