Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Jedność
KAMERY
wspierajkosciol
KOŚCIÓŁ
[FOTO] Wprowadzili obraz św. Karola Boromeusza do parafii w Białogonie
02 maja 2024
Leszek Bukowski: Kapliczki i krzyże przydrożne są częścią polskiego dziedzictwa kulturowego
02 maja 2024
[FOTO] Matka Boża Niepokalanie Poczęta wróciła do Czerwonej Góry
01 maja 2024
„Nie do wiary?”: Piotr Żyłka: Jestem przeciwnikiem Kościoła, w którym człowiek jest poniżany
01 maja 2024
Odrestaurowana figura Matki Bożej zostanie poświęcona
30 kwietnia 2024
Ks. Jan Nowak: Polecam niepublikowane dotąd fakty i kulisy życia papieża Jana Pawła II
29 kwietnia 2024
Ks. Stefan Radziszewski i dr Jerzy Michta o obrazie św. Karola Boromeusza
29 kwietnia 2024

GALERIA

Korona Kielce - Raków Częstochowa
Korona Kielce - Legia Warszawa
Industria Kielce - THW Kiel
Korona Kielce - ŁKS
Forum "Kierunek Uwielbienie"
SPORT
Bezlitosna matematyka. Korona powinna być pewna utrzymania i zakręcić się w środku tabeli
02 maja 2024, 15:18
Kuzera odpowiada Tułaczowi: Robienie z siebie ofiary
02 maja 2024, 10:24
Problemy Szykawki. Pięczek z szansą na powrót – sytuacja kadrowa przed Piastem
02 maja 2024, 10:04
Lijewski: Chłopaki pokazali, że to zawodnicy z wielkim arbuzami. Sędziowie nie musieli używać gwizdka
02 maja 2024, 01:00
Sędziowski skandal, piękna gra Industrii i kolejny dramatyczny karny Alexa Dujshebaeva. Final4 nie dla Kielc
01 maja 2024, 21:48
[ZDJĘCIA] Kibicie przeszli ulicami Magdeburga. Przemarsz chcą kontynuować w Kolonii
01 maja 2024, 18:57
Cel Kolonia. Objazd przez Magdeburg – Industria gra o Final4!
01 maja 2024, 11:45
MUZYKA
Arek Kłusowski stracił wszystko. Został mu tylko „Pop i disco”
22 kwietnia 2024, 12:41
Powrót Rubensa w nowej odsłonie
04 kwietnia 2024, 09:07
Mark Knopfler’s Guitar Heroes
25 marca 2024, 09:30
wspierajkultura
PUBLICYSTYKA
Słuchaj audycji "Z Kielecczyzny na Westerplatte - śladami bohaterów Września 1939 r."
25 kwietnia 2024, 11:47
Kieleccy Katyńczycy z Ukraińskiej i Białoruskiej Listy Katyńskiej
10 kwietnia 2024, 14:19
Jak podejmujemy decyzję na kogo głosować?
26 marca 2024, 12:35
BIZNES
Czy panele słoneczne się opłacają? Analiza kosztów i korzyści
02 maja 2024, 13:18
Na co zwrócić uwagę, wybierając szkolenie dla dentystów?
25 kwietnia 2024, 11:57
Zastosowanie liter przestrzennych w kreowaniu wizerunku marki
19 kwietnia 2024, 14:44
CIEKAWOSTKI
6 Zasad Bezpiecznego Korzystania z Internetu
02 maja 2024, 13:25
Blogowanie jako narzędzie budowania marki osobistej
02 maja 2024, 09:54
Catering dietetyczny w Kielcach TIM Catering - Twój klucz do sukcesu w 2024!
30 kwietnia 2024, 10:09
AUDYCJE RADIOWE
Beata Szydło: Te wybory będą ważne dla naszej suwerenności
02 maja 2024, 14:48
Arkadiusz Mularczyk: Będziemy starali się o reparacje od Niemiec
02 maja 2024, 14:41
Dr Robert Piwko (IPN): Dzień Flagi to radosne święto
02 maja 2024, 10:15

MIASTO

Radio eM kulturalnie poleca

piątek, 27 marca 2015 11:45 / Autor: Małgorzata Cioroch
 Radio eM kulturalnie poleca
 Radio eM kulturalnie poleca
Małgorzata Cioroch
Małgorzata Cioroch

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki" w Kielcach zaprasza na wystawę rzeźbiarstwa Jerzego Fobera "Być ikoną Boga".
Jerzy Fober urodził się w 1959 roku w Warszawie. Z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesora Stanisława Kulona.

W roku 1992 został laureatem Nagrody im. Brata Alberta w dziedzinie rzeźby religijnej. W 2000 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Od 1986 roku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Katedrą Rzeźby Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby, Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Wernisaż wystawy odbędzie się 27 marca o godzinie 18:00 w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki" w Kielcach, ul. Zamkowa 5/7.

 

27 marca o godz. 19. w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się wyjątkowe widowisko - jedyny marionetkowy spektakl operowy w Polsce pt."Uprowadzenie z Seraju" W.A. Mozarta. Niezwykłe, barwne widowisko, przywracające dawną tradycję Teatru Opery Marionetek, który robił prawdziwą furorę w Europie od XVII wieku. Obwożono go nie tylko po Europie, ale i poza nasz kontynent. Swego czasu, kiedy dzieła Haydna i Mozarta wchodziły do repertuaru teatrów operowych, teatr marionetek też je od razu przejmował i prezentował, osiągając przy tym niezwykły kunszt w łączeniu muzyki, śpiewu i gry aktorskiej lalek.
Warszawska Opera Kameralna jest jedyną sceną w Polsce prezentującą ten rodzaj widowiska, jedną z nielicznych (poza Mediolanem i Salzburgiem) na świecie.
Kielecki spektakl „Uprowadzenia z seraju" Mozarta będzie pierwszą realizacją Sceny Marionetek poza Warszawą, przedsięwzięciem niezwykle atrakcyjnym zarówno pod względem plastycznym jak i muzycznym.
Połączenie opery i teatru lalek w jedno widowisko daje oszałamiający efekt: muzyczna maestria chóru i orkiestry, wspaniale przygotowane przez solistów arie oraz nieprawdopodobna wręcz, nieomal „rzeczywista" gra aktorska marionetek, to wszystko łączy się w baśniowym, niepowtarzalnym spektaklu, który po prostu trzeba zobaczyć.
To jest wyjątkowy przypadek, kiedy mozartowska opera łączy się z teatrem lalek, kiedy muzyka, śpiew, dekoracje i marionetkowy kunszt tworzą niepowtarzalny efekt.

 

Promocja tomiku poezji Tomasza Stanisława Piwko „Liryczny Pesel" odbędzie się 27 marca o godzinie 18 w Wojewódzkim Domu Kultury. Poeta debiutował w 2012 roku. Jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Ukończył także studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zawodowo związany jest z sektorem finansów i bankowości.

 

27 marca o godz. 19.00 w Galerii Winda w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się aukcja charytatywna pt.: "Medycyna i sztuka ponad podziałami" podczas której będzie można nabyć prace winnickich artystów. Cały dochód przeznaczony zostanie na leczenie polskich dzieci chorych onkologicznie oraz rehabilitację w świętokrzyskich sanatoriach osób poszkodowanych w działaniach obronnych na wschodzie Ukrainy. Obrazy można oglądać oraz nabyć w przedsprzedaży w stałych cenach w hallu głównym Hotelu "Kameralny" przy ul. Tarnowskiej 7 w Kielcach.

 

29 marca 2015 w godz. 11.00-15.00 zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny do Dworku Laszczyków w Kielcach. Jak co roku Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Kieleckiej to niezwykłe, przedświąteczne spotkanie z ludową tradycją.
Na stoiskach zagoszczą przysmaki świąteczne, które zaprezentują Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki oraz Elżbieta Osman z gospodarstwa agroturystycznego "Daleko od szosy" – laureatka wielu konkursów kulinarnych. Będzie można kupić także smakowite świętokrzyskie miody przywiezione przez Martę Bęben oraz z gospodarstwa pasiecznego "Zabawa", specjały z Gospodarstwa Mlecznego Teresy i Piotra Łukasik i sandomierskie owoce od Grzegorza Brody. Będzie można spróbować wędlin, kiełbas, wędzonek od Zdzisława Nowaka. Na stoiskach znajdą się także ludowe ozdoby świąteczne Henryki Goraj, Jadwigi Betki, Zofii Pacan, HalinyBednasz, Wandy Gotkiewicz oraz Danuty Piotrowskiej, która zaprezentuje kraszenie i pisanie gęsich jaj. Będzie można się także nauczyć jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną.
Z repertuarem pieśni pasyjnych wystąpi zespół AD HOC.
W trakcie konkursu zostanie rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą Palmę Wielkanocną.

 

Widowisko „Pasja" ukazuje temat męki Chrystusa w nieco inny sposób, niż w tradycjach liturgicznych. Głównymi bohaterami są Maria Magdalena i Judasz. Taneczny spektakl wykona Kielecki Teatr Tańca już 30 marca o godzinie 11 i 18 na Dużej Scenie KCK.
Autorzy spektaklu postanowili spojrzeć na miłość Jezusa poprzez losy Marii Magdaleny i Judasza. Może przez to będziemy w stanie zrozumieć Judasza, w jego cierpieniu popełnionego grzechu i wybaczyć mu, nie po to, by osłabiać kategorie etyczno–moralne, ale by uciszać zło. Dać świadectwo siły miłości, która – jak w przypadku Marii Magdaleny – spowodowała przeobrażenie duchowe, potrzebne wielu nam współczesnym.
Poszczególne sceny pomyślane zostały jako teatralne obrazy-znaki, jakby stacje w drodze życia i drodze krzyżowej Jezusa.
Premiera z udziałem muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej, chóru oraz wokalistów (Justyny Steczkowskiej i Andrzeja Piasecznego) odbyła się dnia 12 kwietnia 2006 r. i spotkała się z wysokim uznaniem publiczności.

 

10 kwietnia br. minie jedenasta rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, pieśniarzy i prozaików. Dzień później, w sobotę 11 kwietnia o godzinie 18.00 w Domu Środowisk Twórczych przy ul. Zamkowej w Kielcach, planowane jest wydarzenie, które uczci kolejną rocznicę śmierci autora "Obławy" i "Murów". Uczci, jakżeby inaczej, poprzez niebanalne spotkanie z utworami mistrza Jacka.
Wieczór z piosenkami Jacka Kaczmarskiego złożony będzie z dwóch części. W pierwszej odbędzie się nietuzinkowy koncert zespołu Trio Łódzko-Chojnowskie czyli Pawła Konopackiego, Witolda Łuczyńskiego i Tomasza Susmęda. Trio zaprezentuje m.in. piosenki z nagranej przez siebie w ub. roku płyty zatytułowanej "Sny i sny", ale też najważniejsze, powszechnie znane pieśni Poety zmarłego w 2004 roku. Album "Sny i sny" zajął 2. miejsce w plebiscycie "Bazy ludzi z mgły" na najlepszą płytę poetycką 2014 roku.
Z kolei w drugiej części wieczoru w Pałacyku T. Zielińskiego odbędzie się, znane już kieleckim miłośnikom piosenki, "Pieśniobranie", tym razem zatytułowane "Pamiętajcie wy o nas...". Organizatorzy pragną, by było ono formą hołdu oddanego nie tylko pamięci Jacka Kaczmarskiego, ale też zmarłego 20 października 2012 roku jego najbliższego współpracownika i kolegi ze sceny - Przemysława Gintrowskiego.
Wstęp wolny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO