Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Potrzebna lekcja historii

czwartek, 23 grudnia 2021 13:51 / Autor: Michał Łosiak
Potrzebna lekcja historii
Potrzebna lekcja historii
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O wyjątkowym znaczeniu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w w Michniowie oraz o tym dlaczego warto je odwiedzić rozmawiamy z Tadeuszem Sikorą, dyrektorem Muzeum Wsi Kieleckiej.

Dlaczego warto zwiedzić Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie?

Mauzoleum jest  największym historycznym muzeum narracyjnym w regionie świętokrzyskim. Jedynym miejscem w Polsce upamiętniającym ponad 800 wsi polskich spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. To nie tylko miejsce pamięci i edukacji historycznej, lecz także znakomite dzieło architektury zaprojektowane przez Mirosława Nizio. Obiekt zdobył wiele nagród architektonicznych, ostatnia z nich to Grand Prize w kategorii public facility w międzynarodowym konkursie architektonicznym YUANYE Awards.

Jurorzy uhonorowali Grand Prize tylko pięć z ponad 1300 projektów z kilkudziesięciu krajów, które zgłoszono do trzech konkursowych kategorii. Prestiżowa nagroda została przyznana po raz 12. przez chiński magazyn architektoniczny GlobalDesign. Reasumując, treści pokazane na ekspozycji , monumentalna architektura i muzyka towarzysząca zwiedzaniu tworzą jedność.  Dzięki spójności tych elementów przekaz historyczny jest bardzo emocjonalny,  zapada w pamięć i skłania do refleksji. 

Dla kogo kierowana jest oferta edukacyjna Mauzoleum?

Jest atrakcyjna dla każdego, kto interesuje się historią lub pragnie ją poznawać. To dobre miejsce na organizację lekcji historycznych dla szkół podstawowych i liceów. Ekspozycja została tak skomponowana, aby najmłodsi odbiorcy nie mieli dostępu do trudnych  treści, a mogli poznać mało znaną, tragiczną historię losów mieszkańców wsi polskich  w czasie II wojny światowej. Mauzoleum dedykuje swoją ofertę edukacyjną także osobom dorosłym, między innymi nauczycielom, seniorom oraz  studentom.

Czy oprócz zdigitalizowanych eksponatów, prezentowanych w formie cyfrowej można też zobaczyć na ekspozycji oryginalne pamiątki historii?

Bardzo wiele. Zobaczymy między innymi fotografie z okresu II wojny światowej, dokumenty, listy, broń, ubranie więźnia niemieckiego obozu pracy przymusowej Hasag w Skarżysku – Kamiennej, zaszyfrowany meldunek Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” i wiele innych. Na ekspozycji zobaczymy także Kenkartę – czyli dowód tożsamości wydawany na terenie Generalnego Gubernatorstwa podczas okupacji niemieckiej. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

..............................................................................

Gmach Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie wykonany został w kształcie „chaty” według projektu Mirosława Nizio. Obiekt składa się z kilku segmentów, pierwszy stanowi jednolitą i bezokienną bryłę. Symbolizuje wieś polską u progu II wojny światowej – stabilną, zasobną i znajdującą się w fazie rozwoju. Proces niszczenia ilustrują kolejne segmenty, które odnoszą się do poszczególnych form represji stosowanych przez okupantów niemieckiego i sowieckiego oraz nacjonalistów ukraińskich. Również elewacja samego budynku nawiązuje do stopniowego zanikania. W miarę oddalania się od pierwszej najbardziej jednolitej części budynku następuje deformacja bryły aż do jego całkowitej degradacji w końcowej części obiektu w strefach zewnętrznych. W nowym budynku wykorzystano nowoczesne ekspozytory multimedialne: ekrany, projektory, panele dotykowe i wiele innych.

Wokół budynku rozmieszczone zostały duże modrzewiowe Krzyże Pamięci oraz krzyże z tablicami ustawiane od lat w Michniowie. Wszystkie upamiętniają cierpienie i ofiarę społeczności wiejskich w latach 1939–1945. Dopełnieniem całości architektury pamięci w Mauzoleum w Michniowie jest mur, na którym umieszczono tabliczki z nazwami wsi i niewielkich miejscowości represjonowanych podczas minionej wojny.

 

Adres: Michniów 38,

26-130 Suchedniów,

 tel.: 41 254 51 62, 516 040 024 ,

 mauzoleum@mwk.com.pl

Strony internetowe:

www.mwk.com.pl

www.martyrologiawsipolskich.pl

www.michniow.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO