Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

31. Tydzień Kultury Języka wystartował

poniedziałek, 13 marca 2023 15:57 / Autor: Weronika Kępa
31. Tydzień Kultury Języka wystartował
31. Tydzień Kultury Języka wystartował
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W poniedziałek, 13 marca, w województwie świętokrzyskim wystartowała 31. edycja Tygodnia Kultury Języka, organizowanego przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Bierze w nim udział 59 szkół i dziewięć instytucji kultury.

– Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że trzydzieści osiem procent osób przeczytało w ciągu roku tylko jedną książkę. Jako nauczyciel akademicki z doświadczenia wiem, że czytelnictwo przegrywa z obrazem. Wiele osób zastanawia się jak to zrobić, żeby ludzie więcej czytali. Osobiście uważam, że poprzez pokazywanie wynikających z tego korzyści. Badania pokazują, że czytanie chociażby przez sześć minut w ciągu dnia powoduje, że czujemy się lepiej, jesteśmy odstresowani. Pod tym względem czytanie odgrywa większą rolę niż muzyka czy spacer. Ono zapobiega też demencji, rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo – mówiła na antenie Radia eM Kielce Lidia Pasich, nauczyciel akademicki UJK i koordynator Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim.

W ramach Tygodnia Kultury Języka w całym regionie zaplanowano mnóstwo wydarzeń, inicjatyw, spotkań, konkursów, wieczorków poetyckich i wiele innych. Pełny program jest dostępny pod linkiem: https://ilij.ujk.edu.pl/XXXI-tydzien-kultury-jezyka/

Wysłuchaj całej audycji:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO