Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Co trzeci test na Covid poza kontrolą Sanepidu

poniedziałek, 24 stycznia 2022 11:39 / Autor: Magdalena Nowak
Co trzeci test na Covid poza kontrolą Sanepidu
Co trzeci test na Covid poza kontrolą Sanepidu
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Z miesiąca na miesiąc rośnie sprzedaż testów na Covid-19 w aptekach – wynika z danych firmy PEX Pharma Sequence. W grudniu co czwarty test był poza oficjalnym systemem, w styczniu już co trzeci. Kieleccy farmaceuci podkreślają, że dzienna sprzedaż testów na koronawirusa cały czas rośnie.  

Pandemia koronawirusa przybiera na sile. Prawdziwa jej skala może być jednak znacznie wyższa, bo nie wszyscy Polacy, którzy mają objawy infekcji, zgłaszają się na testy do odpowiednich punktów.

Serwis 300Gospodarka dotarł do danych formy PEXPharma Sequence, która bada rynek apteczny. W październiku sprzedano 40,5 tys. testów, w listopadzie nastąpił niemal siedmiokrotny skok -  272,8 testów. Od 1 do 17 stycznia apteki sprzedały natomiast 647 tysięcy testów.

Jak to wygląda w kieleckich aptekach?  – Zainteresowanie jest bardzo duże, szczególnie w ciągu ostatnich tygodni widzimy znaczny wzrost sprzedawanych testów. U nas koszt jednego to 30 zł – informuje farmaceutka z Apteki „Nad Zalewem”.

­ – Dziennie sprzedajemy około 40 testów. W ostatnim czasie z dnia na dzień coraz więcej, koszt jednego to od 21 do 35 złotych – mówi farmaceutka z apteki „Ziko” w Kielcach.

Podobnie sytuacja wygląda w aptece „Gemini”. – Testy do samokontroli to obecnie jeden z najczęściej sprzedawanych produktów w naszej aptece  - przyznaje pracownik tamtejszego punktu.

Wyniki testów kupionych w aptece nie są nigdzie rejestrowane, a przy ewentualnym pozytywnym wyniku testowany nie musi go nigdzie zgłaszać, a co za tym idzie – odbywać obowiązkowej, monitorowanej przez służby kwarantanny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO