Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kiedy zakończy się pandemia? Specjaliści szacują

wtorek, 25 stycznia 2022 09:51 / Autor: Magdalena Nowak
Kiedy zakończy się pandemia? Specjaliści szacują
Kiedy zakończy się pandemia? Specjaliści szacują
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

- To prawdopodobne, że Stary Kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii – stwierdził Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę.

Dyrektor regionalny WHO ocenił, że do marca 2022 roku około 60 procent Europejczyków może zarazić się wariantem Omikron. Po osiągnięciu tego poziomu zakażeń „wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z zaszczepienia się lub przejścia choroby Covid-19” zaznaczył.

Takie opinie potwierdzają również inni specjaliści.  – Wariant Omikron ma dużą zakaźność, w stosunku do poprzednich wariantów jest dziesięciokrotnie bardziej zaraźliwy. Objawy jego nie są ciężkie, zwłaszcza u osób zaszczepionych. Gdy dojdzie do sytuacji, że Omikronem zarazi się bardzo dużo osób, wirus nie będzie już miał na kogo przechodzić, wtedy możemy mówić o zakończeniu pandemii i przejściu w tzw. zachorowania endemiczne, czyli takie jak np. grypa – mówi Jerzy Staszyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii.

Jak oceniają specjaliści, infekcje wywołane omikronem stanowią już prawie 25 procent wszystkich przypadków Covid-19 w Polsce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO