Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Koleją do Warszawy w godzinę. Wszystko dzięki CPK

czwartek, 30 maja 2019 14:00 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Nieco ponad godzinę ma trwać podróż z Kielc do Warszawy, a to w związku z rozbudową infrastruktury kolejowej w ramach tzw. szprychy nr 7.  Do sieci mają zostać dołączone między innymi Końskie. Projekt jest częścią powstającego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Kielce będą na trasie wschodniej nitki szprychy nr 7 i będą stanowić  punkt wypadowy w Góry Świętokrzyskie. Pociągi pojadą przez Busko-Zdrój i Tarnów.

Czas przejazdu z Kielc do Warszawy skróci się trzykrotnie i wyniesie 1 godzinę 10 minut. – Korzyści dla pasażerów jest więcej. Końskie, Żabno, Jastrzębie-Zdrój, Mszana Dolna i Limanowa, dziś wykluczone transportowo, przestaną być białymi plamami na kolejowej mapie Polski. Bardzo istotnie usprawni się skomunikowanie z centrum Polski m.in. Kielc, Tarnowa i Nowego Sącza – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. – Szprycha nr 7 poprawi dostępność transportową województwa świętokrzyskiego, Małopolski i Śląska, zapewniając szybsze podróże między miastami w rejonie i do stolicy – dodaje.

Każda z dziesięciu kolejowych „szprych” prowadzących do CPK składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki CPK i PKP PLK. Inwestycja ma powstać do 2040 roku.

Info CPK kolej szprychy 1

Szprycha nr 7.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO