Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Po raz trzeci uczczą Westerplatczyków rajdem rowerowym

czwartek, 15 czerwca 2023 15:27 / Autor: Łukasz Czerwiak
Po raz trzeci uczczą Westerplatczyków rajdem rowerowym
Po raz trzeci uczczą Westerplatczyków rajdem rowerowym
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” poinformował, że 27 sierpnia przedstawiciele różnych grup społecznych wyruszą na rowerach do Westerplatte. 30 cyklistów weźmie udział w uroczystościach państwowych.

Uczestnicy rajdu wyruszą w dwóch grupach. W pierwszej z nich, wraz z Grzegorzem Skibą, radnym gminy Górno, pojadą przedstawiciele różnych grup społecznych. W drugiej Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, będzie podróżował z 14 uczniami.

– Dobrze jest pamiętać datę i godzinę rozpoczęcia II Wojny Światowej, ale ważniejszą rzeczą jest pamięć o bohaterach, którzy walczyli na Westerplatte. Historia przekazuje nam wiele na temat ich szlachetnych czynów, uczy nas również tego i warto o tym pamiętać, że połowę załogi stanowili mieszkańcy Ziemi Świętokrzyskiej. Dzięki naszym inicjatywom udaje nam się przywrócić żywą pamięć o nich – mówi biskup Marian Florczyk, główny inicjator powstania komitetu. 

Od 27 sierpnia do 1 września cykliści pokonają ponad 600 kilometrów. W tym czasie przejadą m.in. przez Gniezno czy Anielin.

– Bardzo istotne jest to, że w rajdzie, co roku bierze udział młodzież, uczniowie naszych szkół. Starsze pokolenie pamięta o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę. Tę wdzięczność za naszą wolność chcemy zaszczepić młodemu pokoleniu. Doświadczenie pokazuje, że organizacja między innymi takich wydarzeń, to świetna droga do tego – zaznacza Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Celem rajdu jest uczestnictwo w uroczystościach państwowych związanych z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Odbędą się one pierwszego września, a ich początek planowany jest oczywiście na godzinę 4:45.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO