Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Ponad 60 km asfaltu do wymiany

czwartek, 02 marca 2017 14:42 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Niemal 15,5 miliona złotych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało na remonty dróg w regionie świętokrzyskim. Do stanu używalności przywrócone zostaną te odcinki lokalnych szlaków komunikacyjnych, które w ostatnich latach zniszczyły ulewne deszcze. Okazuje się jednak, że przekazana dotacja to tak naprawdę kropla w morzu drogowych potrzeb.

W pierwszej tegorocznej transzy ministerialnych promes dofinansowanych zostanie 61 zadań inwestycyjnych. A wykonają je 44 gminy i powiaty. Z przeszło 15 milionów złotych najwięcej dotacji, 9 milionów 400 tysięcy złotych, otrzymały świętokrzyskie gminy i miasta. Pozostałe niespełna 6 milionów to dotacje dla powiatów. W sumie samorządy wyremontują 62 kilometrów lokalnych dróg. Zapotrzebowanie zgłoszone przez lokalne społeczności jest dużo większe. Gdybyśmy chcieli wyremontować wszystkie drogi zniszczone przez siły natury należałoby zainwestować 109 milionów złotych. - W tym roku na liście zadań, które byśmy chcieli wykonać jest ponad 300. Na razie wręczamy promesy na 61 zadań. Ich wartość kosztorysowa to 23,7 mln zł. Różnica pomiędzy dotacją a całkowitym kosztem inwestycji pokryją samorządy - wyjaśniała wojewoda Agata Wojtyszek.

Przed nami miesiące, które będą sprzyjać robotom drogowym. Możemy uznać, że dotacje przyszły w dobrym czasie. - Jesteście szczęśliwcami – zwracała się do samorządowców posłanka Maria Zuba. - Dopiero wchodzimy w wiosnę. Realizacja takich zadań w maju czy w czerwcu to sama przyjemność. Kiedy przychodzi jesień, każdy drży o to, by pogoda nie zrobiła psikusa – mówiła posłanka.

Jedna z większych dotacji trafiła do powiatu jędrzejowskiego. Tamtejsze władze naprawią trzy odcinki dróg. Ministerstwo do tych prac dołożyło 2 miliony złotych. - Te drogi są przejezdne, ale ich stan urąga standardom na XXI wiek – mówił starosta z Jędrzejowa Edmund Kaczmarek. - Można nimi przejechać traktorem, terenówką a ludzie by chcieli nimi jeździć samochodem osobowym. Po remoncie te drogi będą w dobrym standardzie – zapowiadał włodarz powiatu jędrzejowskiego.

W osobnej transzy ministerstwo dofinansowała remonty dróg wraz z zabezpieczeniem osuwisk czy wąwozów. Taka inwestycja zostanie wykonana w miejscowości Ułanowice koło Sandomierza. - Już w zeszłym otrzymaliśmy na geologiczne badania. Prace są trochę skomplikowane, bo trzeba zrobić palowanie umocnienie tego osuwiska. Chodzi nie tylko o naprawę nawierzchni drogi - mówił starosta sandomierski Stanisław Masternak.

Oszczędności, które powstaną po przetargach i wykonaniu robot powrócą do państwowej kasy. Następnie, te środki przekazane na kolejne zadania z listy rezerwowej. W zeszłym roku z rezerw finansowych świętokrzyskie gminy i powiaty otrzymały 58 i pół miliona złotych na 351 remontów drogowych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO