Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyskie gotowe na czwartą falę. Gdzie będą leczeni pacjenci?

wtorek, 31 sierpnia 2021 12:54 / Autor: Magdalena Nowak
Świętokrzyskie gotowe na czwartą falę. Gdzie będą leczeni pacjenci?
Świętokrzyskie gotowe na czwartą falę. Gdzie będą leczeni pacjenci?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Województwo świętokrzyskie jest przygotowane na czwartą falę koronawirusa – mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. W przypadku wzrostu zachorowań, zwiększy się liczba dostępnych łóżek covidowych w szpitalu w Starachowicach, a także w szpitalach powiatowych. Niewykluczone również, że w ramach Uzdrowiska Busko-Zdrój powstanie lecznica tymczasowa dla pacjentów chorych na Covid-19.

– Jesteśmy przygotowani na czwartą falę koronawirusa. Ten częściowy wzrost zachorowań w ostatnim czasie jest związany z załamaniem aury. Śmiem  przypuszczać, że koronawirus zostanie z nami jako infekcja sezonowa. Ochłodzenie powoduje wzmożoną tendencję do zachorowań nie tylko na koronawirusa, ale również infekcje grypowe i paragrypowe – podkreśla wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

– W tej chwili dostępnych jest 217 łóżek dla pacjentów covidowych. Jeżeli fala będzie wzbierać, zwiększymy potencjał Szpitala w Starachowicach, w razie potrzeb uruchomimy jakieś mniejsze placówki np. szpital pińczowski czy opatowski i będziemy dołączać kolejne. Jeśli byłaby potrzeba odtworzenia placówki na kształt szpitala tymczasowego, to myślimy o szpitalu MSWiA, tam można poza deklaratywnością stu łóżek, wygospodarować jeszcze 50 dodatkowych. Ponadto jest pomysł na przejęcie pomieszczeń, które są w tej chwili nieużytkowane w szpitalu w Starachowicach, ale bieżemy również pod uwagę bardzo czarny scenariusz i wtedy nieocenionym elementem byłby potencjał Uzdrowiska Busko-Zdrój. Tam jest ponad tysiąc miejsc. Kwestia zamienienia tapczanów na łóżka szpitalne i doposażenia tej struktury – dodaje wojewoda.

Obecnie w województwie świętokrzyskim z powodu Covid-19  hospitalizowanych jest 16 osób, żadna z nich nie potrzebuje wsparcia respiratorem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO