Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyskie otrzyma miliardy z Unii Europejskiej

środa, 19 października 2022 19:46 / Autor: Łukasz Czerwiak
Świętokrzyskie otrzyma miliardy z Unii Europejskiej
Świętokrzyskie otrzyma miliardy z Unii Europejskiej
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 do województwa świętokrzyski trafi siedem miliardów złotych. Fundusze były negocjowane z Komisją Europejską przez około pół roku.

– Negocjacje w Brukseli, w których uczestniczyłem z moimi współpracownikami zakończyły się sukcesem. Pozyskaliśmy środki, które w perspektywie siedmiu lat rozdysponowaliśmy, Programy inwestycyjne otrzymają wsparcie w wysokości 1 mld 51 mln euro. Na realizację społecznych planów przeznaczymy 400 mln euro. Przewidujemy także, że na wsparcie przedsiębiorców wygospodarujemy milion złotych, zaś na odnawialne źródła energii ponad 1,7 mld zł. Na transport, o który do końca „walczyliśmy” przeznaczymy ponad 900 mln zł. Z tych środków chcemy przede wszystkim wybudować obwodnice – mówi marszałek Andrzej Bętkowski. 

W najbliższych siedmiu latach za kwotę 388,5 mln euro realizowane będą projekty społeczne, na które poprzednio przeznaczona była kwota 333 mln zł.

– W piątek zakończyliśmy negocjację z Komisją Europejską, do których wraz  z dwoma departamentami przygotowywaliśmy się przez dwa lata. Środki, które zdobyliśmy planujemy przeznaczyć także na projekty społeczne i będą to następujące kwoty: na profilaktykę i rehabilitację zdrowotną pracowników -prawie 33 mln euro, na edukację na wszystkich etapach życia - około 72 mln euro, na usługi społeczne i zdrowotne - ponad 132 mln euro, a na aktywizację rynku pracy - 150,9 mln euro – zaznacza Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

98876721876381263812

W ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego, 354,8 mln euro będzie przeznaczonych „dla środowiska”. Z tej kwoty 126,8 mln euro to  projekt „efektywność energetyczna”. Zaś ma gospodarowanie zasobami wodnymi i przeciwdziałanie klęskom przeznaczone zostanie niespełna 65 mln euro. Pozostałe inwestycje to: zielona energia – 56 mln euro, infrastruktura wodno-ściekowa – 50 mln euro, gospodarowanie odpadami – 15,5 mln euro oraz ochrona dziedzictwa i różnorodności biologicznej – 42 mln euro.

Konkursy na rozdysponowanie środków zarząd województwa świętokrzyskiego ogłosi na początku przyszłego roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO