Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Testowanie na Covid w aptekach. Farmaceuci: "Żadnych informacji nie mamy"

wtorek, 25 stycznia 2022 11:04 / Autor: Magdalena Nowak
Testowanie na Covid w aptekach.  Farmaceuci: "Żadnych informacji nie mamy"
Testowanie na Covid w aptekach.  Farmaceuci: "Żadnych informacji nie mamy"
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W czwartek 27 stycznia, w aptekach uruchomione zostanie testowanie w kierunku Sars-Cov-2. Testy zostaną opłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie. – Żadnych oficjalnych informacji na ten temat nie mamy – informuje Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska.

Jest już gotowe rozporządzenie dotyczące przeprowadzania testów covidowych w aptekach. Z dokumentu wynika, że oprócz testów na koronawirusa, farmaceuci będą mogli także wykonać podstawowe badania – na przykład określić poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie i zrobić test na grypę. Wymienione w rozporządzeniu badania diagnostyczne, z wyjątkiem testu na koronawirusa, będą płatne.

Farmaceuci, którzy chcą od czwartku robić testy covidowe nie muszą kończyć kursu kwalifikacyjnego, a jednodniowe szkolenie online. – Nie mamy żadnych oficjalnych wiadomości dotyczących testowania w aptekach. Na ten moment posiadamy jedynie informację o przeprowadzanych kursach online, które uprawniają do wykonywania wymazów, a przeprowadza je Centrum Kształcenia Medycznego  – mówi Małgorzata Piróg z Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Ministerstwo zdrowia wyjaśnia, że wprowadzenie testowania osób z podejrzeniem Covid-19 w aptekach podyktowane jest wysoką zaraźliwością wariantu Omikron. Na razie jednak brak szczegółów dotyczących testowania w aptekach i przygotowania placówek do tej procedury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO