Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trawy już płoną. 77 pożarów w tym roku

wtorek, 14 marca 2023 12:25 / Autor: Aleksandra Rękas
Trawy już płoną. 77 pożarów w tym roku
Fot. Straż pożarna
Trawy już płoną. 77 pożarów w tym roku
Fot. Straż pożarna
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

77 pożarów traw odnotowali od początku tego roku świętokrzyscy strażacy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że niechlubny proceder już się rozpoczął. Najwięcej niebezpiecznych zdarzeń – 25 – miało miejsce w powiecie sandomierskim.

Giną w nich małe zwierzęta, niszczone są rośliny i gleba, pojawia się zagrożenie dla okolicznych domów i ich mieszkańców. Choć wypalanie traw niesie same szkody, to niestety wciąż jest plagą w naszym województwie.

- Kampania edukacja dotycząca szkodliwości wypalania traw jest prowadzona przez strażaków od lat. Niestety, wciąż nie trafiła wystarczająco do świadomości mieszkańców naszego regionu. Trawy jak płonęły, tak płoną – zeszłej wiosny pożarów było 3500 – alarmuje st. kpt. Marcin Bajur, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Jak podkreśla, przekonanie, że wypalenie trawy użyźni glebę jest archaizmem. Niestety tak mocno zakorzenionym w naszej świadomości, że pożary nieużytków są nadal na porządku dziennym.

- Współcześnie wiele mówi się o tym, jak ważne jest czyste powietrze – dbamy o jakość opału i ekologiczne piece. Zapominamy jednak, że podczas spalania traw do atmosfery uwalnia się szereg toksycznych dla naszego zdrowia substancji – przypomina.

W wyniku zeszłorocznych pożarów traw poszkodowanych zostało dziewięciu mieszkańców naszego regionu. Spłonęło wtedy ponad 1600 hektarów gruntów. Za podpalanie traw i nieużytków rolnych grożą dotkliwe kary finansowe, a w niektórych przypadkach nawet więzienie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO