Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

BIZNES

Świętokrzyski biznes po międzynarodowych targach. Czas na rewizyty potencjalnych partnerów w naszym regionie

środa, 20 września 2017 13:36 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Świętokrzyski biznes po międzynarodowych targach. Czas na rewizyty potencjalnych partnerów w naszym regionie
fot. Dariusz Skrzyniarz (archiwum)
Świętokrzyski biznes po międzynarodowych targach. Czas na rewizyty potencjalnych partnerów w naszym regionie
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Świętokrzyscy biznesmeni i urzędnicy marszałka mają za sobą udział w kilku międzynarodowych imprezach targowych. W tym roku walory inwestycyjne Polski i naszego regionu prezentowane były na targach Hannover Messe, SIAL Szanghaj a ostatnio także na Astana EXPO 2017. Nasi przedsiębiorcy mówią, że warto było uczestniczyć w tych spotkaniach i zapraszają zagranicznych biznesmenów na ziemię świętokrzyską.

To dobry dla naszego regionu targowy czas. Tutejszy biznes mógł skorzystać na przykład na tym, że Polska była krajem partnerskim podczas Hannover Messe 2017. Marka naszego kraju i regionu świętokrzyskiego była także szczególnie podkreślana podczas niedawno zamkniętej światowej wystawy w Astanie. - To wydarzenie pomogło świętokrzyskim firmom. Szczególnie, że obejmowało ono promocję w ramach dnia świętokrzyskiego i dnia polskiego z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. Przedsiębiorcy rozmawiali o ewentualnej współpracy biznesowej - mówi dyrektor departamentu polityki regionalnej urzędu marszałkowskiego Grzegorz Orawiec.

Spotkania podczas międzynarodowych targów to okazja do nawiązania kontaktów z ludźmi z dalekich krajów, którzy mogą otworzyć furtkę do nowych rynków. Z takiej okazji skorzystali przedstawiciele świętokrzyskiej ekipy obecnej na targach w Kazachstanie. Nawiązane zostały pierwsze rozmowy dotyczące wymiany handlowej. - Rozmawialiśmy o konkretach. Mówiliśmy o fasadach kamiennych czy ekskluzywnych elementach wykończenia wnętrz, bo to wykonujemy z kamienia naturalnego. Kazachstan jest to jednak rynek odległy i niepewny. Pozytywem tej wyprawy to nawiązanie i utrzymywanie pewnych kontaktów. Kazachstan jest także ciekawym rynkiem. Widzimy tam budzącą się klasę średnią a kraj się dynamicznie rozwija. Jakość prac budowlanych, które tam widziałem jest tragiczna. To nasza szansa, by z Chińczykami i Hindusami pokonkurować jakością - mówi Sergiusz Przywała z chęcińskiego zakładu kamieniarskiego Przywała Stones.

Rewizyta zagranicznych przedsiębiorców w regionie świętokrzyskim planowana jest na początek grudnia. Spotkania biznesmenów są współorganizowane z urzędem marszałkowskim i są możliwe dzięki funduszom unijnym przeznaczonym na promocję gospodarczą. - Pomysł jest taki, by konkretne firmy przyjechały na zaproszenie konkretnych przedsiębiorców z naszego regionu. Pierwszy dzień obejmowałby zwiedzanie zakładów i przedstawianie ofert. W drugim dniu odbyłyby się rozmowy biznesowe – zapowiada Grzegorz Orawiec z urzędu marszałkowskiego.

W regionie pojawią się przedsiębiorcy z Azji środkowej i kilku europejskich krajów. Zagranicznych gości spodziewają się Zakłady Górniczo-Metalowe Zębiec ze Starachowic. - Widzimy w takim rozwiązaniu możliwość promocji firmy i szersze zaprezentowanie się zarówno przed obecnymi klientami jak i tymi przyszłymi - mówi Dariusz Barszcz, przedstawiciel firmy ze Starachowic.

Województwo świętokrzyskie możemy podzielić pod względem specjalizacji na kilka obszarów. Na północy znajdziemy firmy z branży metalowej i maszynowej. Południe oraz wschód produkuje żywność. Natomiast okolice Kielc to zagłębie budownictwa.

Tag: Targi biznes

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO