Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czy cięcie wodą różnych materiałów się sprawdza? Podpowiadamy

piątek, 06 maja 2022 10:06 / Autor: Jowita Plech
Czy cięcie wodą różnych materiałów się sprawdza? Podpowiadamy
Czy cięcie wodą różnych materiałów się sprawdza? Podpowiadamy
Jowita Plech
Jowita Plech

Obróbka materiałów to między innymi ich przecinanie, przycinanie, czy wreszcie wycinanie. Wydawać by się mogło, że takie zabiegi można wykonywać tylko przy użyciu twardych materiałów. Tymczasem od wielu lat stosuje się cięcie wodą. Czy woda rzeczywiście dobrze sprawdza się w obróbce materiałów? Jakie materiały poddaje się cięciu z użyciem wody?

Cięcie wodą blachy, płytek i wiele więcej

 

Jak się okazuje, dzisiaj woda znajduje wszechstronne zastosowanie w obróbce materiałów. Cięcie blachy wodą, cięcie płytek wodą, czy wreszcie nawet obróbka szkła — to wszystko jest jak najbardziej możliwe. Potrzebna jest do tego jednak maszyna do cięcia woda. Gdzie ją kupić lub wypożyczyć?

Sprzęt tego rodzaju oferują wyspecjalizowane firmy. Jedną z nich jest Eckert — firma, która przygotowała krótki artykuł informacyjny o tym, czym jest cięcie wodą - https://eckert.com.pl/technologie/ciecie-wodne.html.

Dlaczego cięcie wodą jest tak uniwersalną metodą?

 

Przejdźmy tymczasem do wyjaśnienia, dlaczego cięcie wodą stosuje się tak wszechstronnie. Co tak właściwie sprawia, że zarówno cięcie szkła wodą, jak i cięcie wodą tworzyw sztucznych to procesy przeprowadzane sprawnie i skutecznie?

Na pierwszy plan wysuwa się duża siła, z jaką woda pod ciśnieniem oddziałuje na materiały. Zwyczajnie jest ona w stanie poradzić sobie nawet z bardzo twardymi materiałami. Natomiast kiedy okazuje się niewystarczająca, stosuje się zabieg w postaci dodania do wody ścierniwa. Dzięki niemu strumień wody pod ciśnieniem przecina nawet stal.

Warto wskazać również na precyzję maszyny do cięcia wodą. Obróbka jest możliwa nawet w przypadku niewielkich elementów. Jednak z dużymi elementami cięcie wodą również radzi sobie bardzo dobrze. Co więcej, jest to metoda bardzo bezpieczna — zarówno dla materiałów, jak i dla ludzi.

Otóż brak strefy wpływu ciepła sprawia, że ryzyko uszkodzenia materiału w zasadzie nie istnieje. Nawet jeśli mowa o materiale bardzo wrażliwym na oddziaływanie wysokiej temperatury. Co więcej, maszyna waterjet — sprzęt do cięcia wodą — nie emituje żadnych gazów czy oparów. Tym samym nie stanowi zagrożenia dla operatora ani dla innych ludzi. Nie oddziałuje w żaden negatywny sposób na środowisko

Profesjonalne cięcie wodą

Nie ma wątpliwości, że cięcie wodą to metoda bardzo uniwersalna i skuteczna. Innymi słowy — warta polecenia. Niemniej jednak, aby cięcie wodą szkła czy stali przebiegło pomyślnie, musi być przeprowadzone profesjonalnie. Operator musi posiadać wiedzę na temat zarówno samego procesu cięcia, jak i działania danej maszyny. Jego zadaniem jest między innymi określenie parametrów pracy maszyny. Jakie ciśnienie do cięcia wodą wybrać? Czy zastosować ścierniwo? Jeśli tak, to jakie? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi musi znać operator urządzenia.

Ponadto profesjonalizm obsługi sprzętu jest ważny również ze względów bezpieczeństwa. Należy w tym miejscu podkreślić, że cięcie wodą to jedna z najbezpieczniejszych metod obróbki materiałów. Mimo to może być groźna, jeśli nie zachowa się odpowiednich procedur i dużej ostrożności. Mówimy w końcu o pracy z maszyną, która potrafi przecinać najtwardsze materiały. Specjalista wie, jak obchodzić się z maszyną oraz zna zasady BHP. Ma również świadomość odnośnie tego, jak ważne jest przestrzeganie tych zasad. Należy podkreślić, że dla bezpieczeństwa procesu duże znaczenie ma również jakość maszyny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO