Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czy w UK można uzyskać odszkodowanie za wypadek w miejscach publicznych?

poniedziałek, 29 czerwca 2020 12:05 / Autor: Magdalena Nowak
Czy w UK można uzyskać odszkodowanie za wypadek w miejscach publicznych?
Czy w UK można uzyskać odszkodowanie za wypadek w miejscach publicznych?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Jeśli chodzi o wypadki w miejscach publicznych, to wskazanie sprawcy bywa trudne. To, czy mamy szansę na odszkodowanie, zależy w całości od okoliczności wypadku.

Przede wszystkim musimy być w stanie udowodnić, że wypadek nie był naszą winą, ale że spowodowany został przez osobę/stronę trzecią.

Co uważa się za wypadek w miejscu publicznym?

Do najczęstszych wypadków w miejscach publicznych zalicza się potknięcia lub poślizgnięcia na drodze lub chodniku. Wszelkiego rodzaju upadki mogą być spowodowane nierównościami podłoża, ale również innymi czynnikami – na przykład poślizgnięcie się w kałuży lub na lodzie. Może również dojść do upadku w zamkniętym obiekcie publicznym – potknięcie o kabel czy inny przedmiot, który nie powinien znajdować się na uczęszczanej przez przechodniów czy klientów drodze.

Odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym

Jeśli do wypadku doszło na drodze lub chodniku, powinniśmy wnieść wniosek o odszkodowanie, jako winowajcę wskazując lokalne władze, których obowiązkiem jest utrzymanie miejsc publicznych w należytym stanie, w tym dróg. Takie przypadki należą do roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Nieodpowiedni stan dróg lub chodników, który jest przyczyną wypadku to zaniedbanie obowiązków, za które to lokalne władze powinny być odpowiedzialne. Pamiętajmy przy tym, że nie każde potknięcie jest winą lokalnych władz. Wina musi być ewidentna, by móc ubiegać się o rekompensatę. Jeśli droga lub chodnik była w należytym stanie, nie powinniśmy sobie rościć praw do zadośćuczynienia. Naszym obowiązkiem jest udowodnienie, że doszło do zaniedbania, a my nie ponosimy winy za wypadek, na przykład przez naszą nieuwagę.

Inne rodzaje miejsc publicznych

Do wypadków dochodzi w innych miejscach, które uznaje się za „miejsca publiczne”, pomimo iż tak naprawdę należą do przedsiębiorstw. Chodzi tutaj o sklepy, centra handlowe, restauracje. Jeśli do wypadku doszło w jednym z tego typu miejsc, oczywiście powinniśmy bez wahania kontaktować się z firmą odszkodowawczą w celu ustalenia, czy należy nam się odszkodowanie.

Powinniśmy być w stanie udowodnić, że wypadek został spowodowany zaniedbaniem ze strony pracowników lub osób odpowiedzialnych. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, doradcy z firm odszkodowawczych z łatwością rozpoznają, czy nasza sytuacja zasługuje na rekompensatę.

Obowiązkiem przedsiębiorstw jest dbanie o to, aby ich lokale i teren wokół nich były bezpieczne dla potencjalnych klientów. Zwykle przedsiębiorstwa zabezpieczają się posiadaniem polisy na okolicznśćwypadków.

Ugryzienie psa w miejscu publicznym

Odszkodowania za wypadki w miejscach publicznych również często dotyczą zaatakowania przez psa. W takim przypadku odpowiedzialność ponosi właściciel psa. Koniecznie więc uzyskajmy jego dane osobowe, by móc złożyć wniosek o rekompensatę.

Dowiedz się więcej lub porozmawiaj z prawnikami z Insito na czacie na: Insito-odszkodowania.uk

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO