Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czym i dla kogo są licówki?

środa, 19 października 2022 15:45 / Autor: Jowita Plech
Czym i dla kogo są licówki?
Czym i dla kogo są licówki?
Jowita Plech
Jowita Plech

Wiele osób, marzy aby ich uśmiech był śnieżnobiały. Gdy już wszelkie sposoby na wybielenie ich zawiodły, licówki Siedlce mogą okazać się idealnym rozwiązaniem. Czym właściwie one są i dla kogo? Licówka, jest to bardzo cienki płatek z porcelany, nakładane przez stomatologa z użyciem specjalnego kleju, na wcześniej przygotowany ząb. Zakładane od wewnętrznej powierzchni zęba. Muszą być wykonywane w sposób przeznaczony dla każdego z pacjentów. 

Jakie są rodzaje licówek? Istnieje kilka rodzajów licówek m.in.: kompozytowe, ceramiczne, porcelanowe i pełnoceramiczne. Coraz bardziej popularne, stają się licówki w których stosuje się cyrkon. Są one estetyczne oraz trwałe, poza tym odporne na wszelkie mechaniczne uszkodzenia jak i przebarwienia. 

Dla kogo przeznaczone są licówki?

Bardzo często, licówki wykonywane są ze względów estetycznych. Licówki, szczególnie przeznaczone są dla osób, które chcą:

  • zmienić kolor oraz kształt zęba,
  • zlikwidować jakiekolwiek przerwy między zębami,
  • odbudować fragment zęba,
  • zniwelować krzywiznę.

Stomatolodzy, polecają licówki osobami z diastemą, gdy chcą ją zamknąć. Licówki mogą zmniejszyć, a nawet całkowicie zamknąć występującą między zębami przerwę. Dzięki nim, można skutecznie zmienić kolor zęba, szczególnie jeśli na zębach znajduje się dużo przebarwień. 

Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą poddać się temu zabiegowi. Przeciwwskazaniami są:

  • zgrzytanie zębami,
  • brak higieny jamy ustnej,
  • krótkie zęby,
  • brak bocznych zębów,
  • złe nawyki pacjenta np.obgryzanie paznokci..

Porcelanowe licówki, które naklejane są na zęby pacjenta, sprawiają że uśmiech nagle zyskuje piękny, wymarzony kolor. Podstawową zaletą, jest bardzo krótki czas oczekiwania na nowy uśmiech. Z pewnością atutem, jest ich naturalność, w dotyku są bardzo podobne do naturalnych zębów. Za to nie są, tak jak naturalne, podatne na próchnicę, przebarwienia czy ścieranie. 

Jak przebiega leczenie?

Sam zabieg, jest stosunkowo szybki oraz mało inwazyjny. Czas trwania, zależy od tego w jakim stanie są zęby pacjenta oraz ile licówek będzie wykonywanych. Na pierwszej wizycie, ustalany jest plan leczenia. Jeśli wykonywane są licówki, które w większym stopniu zmienią wygląd zębów pacjenta, często wykonuje się nakładkę, aby pacjent przez jakiś czas mógł sprawdzić czy jest gotowy na takie zmiany. Kolejnie, zęby przygotowywane są do licówek. Po opracowaniu zębów, pobierany jest przez stomatologa wycisk. Cały zabieg odbywa się na 2 do 4 wizytach. 

Nie można w sposób jednoznaczny, określić jaki będzie koszt wykonania licówek, koszt zależy od wielu indywidualnych czynników. Aby poznać cenę, wystarczy się umówić na wizytę w gabinecie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO