KULTURA
V Świętokrzyskie Dni Książki Historycznej już w kwietniu
Miłośnicy historii, wydawcy i autorzy ponownie spotkają się w Kielcach. W dniach 22–25 kwietnia 2026 roku odbędą się V Świętokrzyskie Dni Książki Historycznej – wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny regionu i z roku na rok przyciąga coraz większe grono czytelników.
Organizatorami przedsięwzięcia są Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach oraz Towarzystwo Przyjaciół Kielc. Po sukcesie poprzednich edycji instytucje zdecydowały się kontynuować inicjatywę, której celem jest promocja literatury o szeroko rozumianej tematyce historycznej.
Do udziału zaproszeni są wydawcy, którzy w latach 2024–2025 oraz w 2026 roku opublikowali książki poświęcone historii. Organizatorzy chcą zaprezentować jak najszerszą ofertę – od publikacji naukowych i popularnonaukowych, przez książki edukacyjne i szkolne, po katalogi oraz wydawnictwa muzealne. Miejsce znajdą również publikacje o charakterze graficznym, w tym cieszące się dużym zainteresowaniem komiksy i książki dla dzieci.
W czasie trwania wydarzenia, a dokładnie od 20 do 27 kwietnia, w siedzibie biblioteki będzie można oglądać wystawę zgłoszonych tytułów. To okazja, by zapoznać się z najnowszymi propozycjami wydawniczymi i odkryć mniej znane, wartościowe publikacje historyczne.
Wydawcy zainteresowani udziałem powinni przesłać potwierdzenie oraz listę wybranych tytułów do 7 marca 2026 roku drogą mailową lub telefonicznie. Zgłoszone książki – przekazywane w formie zwrotnej – należy dostarczyć do 13 kwietnia 2026 roku do sekretariatu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach z dopiskiem „V Świętokrzyskie Dni Książki Historycznej”.





