Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czym są jasełka - wszystko o tradycji jasełek

piątek, 03 września 2021 09:50 / Autor: Radio eM
Czym są jasełka - wszystko o tradycji jasełek
Czym są jasełka - wszystko o tradycji jasełek
Radio eM
Radio eM

Bożonarodzeniowa tradycja jasełek głównie kojarzy nam się z przedstawieniami w roli dzieci, gdzie odgrywane są scenki z dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Zwykle występom towarzyszą piękne pieśni religijne, efektowne stroje i, często, żywe zwierzęta. Skąd jednak jasełka przybyły do Polski, jaka jest ich historia i jak przygotować własne widowisko?

Jasełka - tradycja bożonarodzeniowa

Nazwa spektaklów wzięła się od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób małego Jezusa. Jak mówi wiele źródeł, pierwsze przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku we Włoszech. Widowiska jasełek w Polsce po raz pierwszy miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku. Wówczas jasełka przedstawiane były z udziałem figur, które następnie zastąpiono marionetkami i kukiełkami. Z upływem czasu i wkroczeniem do Polski czasów średniowiecza, tradycję jasełek przedstawiano w formie teatralnej, z udziałem prawdziwych aktorów. Zwyczaj wystawiania jasełek początkowo miał miejsce tylko w kościołach. Warto wspomnieć, że scenariusz przedstawienia zawierał zarówno biblijne wydarzenia, jak i nawiązywał do codziennych zwyczajów ludzi. Tak pozostało do dzisiaj.

Ciekawostka: W 1736 roku polscy biskupi zakazali wystawiania jasełek w kościołach, twierdząc, że sceny w przedstawieniach i reakcje publiczności są niestosowne. Od czasu wydania zakazu jasełka w świątyniach wyrażane są szopką.

Kto tworzy scenariusze jasełek?

Aby przedstawienie było jak najbardziej zrozumiane, scenariusze opracowywane były anonimowo w języku gwarowym, najbardziej zrozumiałym dla ówczesnej ludności. Jednym z pierwszych autorów, który podpisał się pod scenariuszem przedstawienia, był Lucjan Rydel. Napisał on wówczas "Betlejem polskie", które długo było główną koncepcją występów. Obecnie najpopularniejszymi są poznańskie jasełka dominikańskie autorstwa Jacka Kowalskiego, które często ulegają modyfikacjom, np. poprzez wprowadzenie gwar i zwrotów typowych dla danego środowiska lub obszaru kraju.

Jasełka z dziećmi w rolach głównych często zostają dostosowane właśnie pod maluchy, aby one same rozumiały, o czym mówią podczas przedstawienia. Zazwyczaj swój udział w tworzeniu scenariusza mają nauczyciele i rodzice, a dzieci niejednokrotnie układają proste wierszyki i piosenki związane z Bożym Narodzeniem.

jaselkaorganizacja

jasełka organizacja

Kiedy wystawiane są jasełka?

Zazwyczaj jasełka oglądać możemy przed okresem Bożego Narodzenia, jako wprowadzenie do obchodów świąt. Występy organizowane są w przedszkolach, szkołach, domach kultury i w teatrach. Co roku jednak narodzenie Chrystusa hucznie obchodzone jest także w pierwszej połowie stycznia, podczas Święta Trzech Króli. Wówczas mieszkańcy wsi i miast gromadzą się na orszakach, którym towarzyszą kolorowe stroje, aktorzy i zwierzęta, takie jak konie lub owieczki. Obchód zazwyczaj zakańczany jest wspólną modlitwą i przedstawieniem, podczas gdy tłum śpiewa kolędy bożonarodzeniowe. Wydarzeniu towarzyszą regionalne poczęstunki i ciepła, rodzinna atmosfera.

Jak zorganizować jasełka dla dzieci?

Organizację jasełek należy zacząć od wybrania lub opracowania scenariusza przystosowanego do wieku dzieci. Następnym zadaniem jest przydzielenie ról. Jasełka są świetną okazją do zaangażowania do występu zarówno dzieci małych, w wieku szkolnym, jak i młodzieży. Nawet najbardziej nieśmiałe pociechy będą mogły wykazać się w rolach pasterzy lub jako dekoratorzy sceny. Niezbędnym elementem w jasełkach są stroje, które doskonale oddadzą klimat wydarzeń z dnia narodzenia Jezusa. Własnoręczne tworzenie strojów może być bardzo czasochłonne i wymaga zaangażowania co najmniej kilku osób. Warto skorzystać z usług wypożyczalni strojów na jasełka, która w swojej ofercie posiada kostiumy Maryi, Józefa, Króli, Aniołków czy innych, ważnych w przedstawieniu postaci. Warto również zaangażować dzieci i młodzież do stworzenia dekoracji, takich jak łańcuchy z papieru czy gwiazda betlejemska. Starsze dzieciaki mogą zająć się stworzeniem tła do występu, na przykład wykorzystując granatowy materiał, przyozdobiony wyciętymi z papieru gwiazdkami i księżycem.

Jasełka - tradycja i świetna zabawa

Wraz z nadejściem świąt Bożego Narodzenia warto zapoznać się z genezą tradycji jasełek. Możliwość oglądania występów, aktywnego uczestniczenia w nich i organizacji ich dla dzieci to świetny sposób na obchody narodzenia Chrystusa i podtrzymywanie tradycji.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla precyzyjnego cięcia betonu w miejscach wymagających cichej pracy, wybierz przecinarki jezdne do betonu elektryczne dostępne na NORWIT.PL. Skuteczność i efektywność z minimalnym hałasem!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO