Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Historia języka C++. Materiał partnera

piątek, 24 stycznia 2020 08:38 / Autor: Radio eM
Historia języka C++. Materiał partnera
Historia języka C++. Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

C++ jest jednym z najstarszych języków programowania, których używa się do dziś. Programiści decydują się na korzystanie z niego głównie względu na jego szerokie możliwości i elastyczność. W C++ programuje się zarówno najprostsze aplikacje, jak i całe systemy operacyjne. Jak daleko sięga historia tego języka i kto jest odpowiedzialny za podarowanie go światu informatycznemu? Oto przedstawiona pokrótce historia tego cudu programistycznego.

Początki

Przodkiem doskonale nam znanego C++ był język C, za którego stworzenie odpowiada amerykański informatyk DennisRitchie. Powstał w roku 1969 i niemal natychmiast zdobył szturmem komputery na całym świecie, głównie ze względu na swoją prostotę. To na nim został stworzony jeden z najstarszych systemów operacyjnych, czyli Unix.

Właściwa historia C++ zaczyna się w latach 80, kiedy duński informatyk BjarneStroustrup rozpoczął prace nad ulepszeniem języka C. Początkowo w swojej pracy naukowej Bjarne opierał się na języku Simula, ale uważał go za mocno wadliwy i ciężki we współpracy. Dopiero kiedy został zatrudniony przez amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne AT&T, zapoznał się z językiem C. Duński informatyk stwierdził wówczas, że jest to dobra podstawa do rozwoju lepszego języka programowania. Wykorzystując swoje doświadczenia z pracy na Simuli oraz opierając się na możliwościach jakie oferuje C, Bjarne rozpoczął pracę nad stworzeniem języka, który w przyszłości stanie się znanym nam C++.

Prace nad C++

Głównym celem Bjarne było rozszerzenie gamy możliwości jakie oferował C. Udało mu się połączyć ze sobą niezwykłą wydajność C z właściwościami obiektowymi ostatniej wersji Simuli i stworzyć język idealnie przystosowany do programowania systemowego. Oprócz C i Simuli, Bjarne inspirował się również innymi, nieco mniej popularnymi językami. Te programy to na przykład Algol 68, Meta Language, Clu i Ada. Z każdego z tych języków Bjarne zaczerpnął to co uznawał za najlepszy ich element. Te elementy to chociażby klasy, klasy pochodne, typowanie silne, czy domyślna wartość argumentu.

Oficjalna wersja C++ ostatecznie ujrzała światło dziennie w 1983 roku. Na etapie rozwoju i we wczesnej fazie dystrybucji C++ był nazywany "Nowym C", albo "C z Klasami". Za twórcę samej nazwy dla tego języka uznawany jest współpracownik Bjarne, Rick Mascitti. Nazwa została po raz pierwszy użyta publicznie w grudniu 1983 roku.

Rozwój języka C++

Do komercyjnej dystrybucji trafił w końcu w październiku 1985 roku. Początkowo C++ funkcjonował wraz z kompilatorem Cfront (także stworzonym przez B. Stroustrupa), który na bieżąco przekładał C++ na standardowe C. Potem przez jakiś działał na standardzie ARM przygotowanym przez Bjarne razem z informatyczką Margaret Ellis. Wreszcie w 1998 r. C++ zaczął być standaryzowany przez ISO i do dziś regularnie ta standaryzacja jest aktualizowana.

Obecnie C++ wciąż jest na topie. Używa go wiele poważnych instytucji i firm. C++ stosowany jest między innymi w pakiecie Microsoft Office, Adobe PDF Reader oraz niektórych przeglądarkach internetowych. Wykorzystywany jest również przez Europejską Organizację Badań Jądrowych w swoich badaniach nad fizyką.

Chcesz zacząć programować w C++? Sprawdź ofertę ALX i wybierz swój kurs c++

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO