Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Nowe technologie w aranżacji mieszkań – sprawdź, co się zmienia.

środa, 28 kwietnia 2021 08:33 / Autor: Maria Ołubiec
Nowe technologie w aranżacji mieszkań – sprawdź, co się zmienia.
Nowe technologie w aranżacji mieszkań – sprawdź, co się zmienia.
Maria Ołubiec
Maria Ołubiec

Rynek mieszkaniowy jest bardzo dynamiczny. Większość nabywców widzi w nim lokatę kapitału, dlatego od pewnego czasu znów wzrasta zainteresowanie klientów projektami mieszkaniowymi. Prywatny sektor nieruchomości ciągle się rozwija, a wraz z nim nowe technologie wykorzystywane w aranżacji mieszkań.

Nowe technologie, czyli co konkretnie?

Podstawową funkcją wykorzystania nowych technologii jest ułatwienie codziennych czynności i umilenie rutynowych działań. Istnieją aplikacje, dzięki którym użytkownik może sterować oświetleniem, roletami okiennymi i centralnym ogrzewaniem. Wciąż pojawiają się nowe urządzenia i systemy mające poprawić jakość życia i pozwalające zaoszczędzić czas i energię, jak np. możliwość zdalnego ustawienia lodówki na tryb wakacyjny. Połączenie urządzeń umożliwia stworzenie tak zwanego inteligentnego domu, którym można zarządzać z drugiego końca świata przy pomocy centralnego systemu, na przykład smartfona. Oprócz podstawowych funkcji, jak zabezpieczenia przeciwpożarowe czy systemy alarmowe, nowe technologie wykorzystuje się również bezpośrednio w aranżacji. Przykładem takich działań są nowe mieszkania w Warszawie na obido.pl.

Inteligentny dom zapewnia bezpieczeństwo, komfort i oszczędność energii. Zdalna kontrola dostępu do drzwi i zarządzanie nimi na odległość za pomocą sygnału wysyłanego z telefonu komórkowego to gwarancja spokoju. Sterowanie temperaturą w pomieszczeniu i lodówce, zdalne włączenie monitoringu lub oświetlenia czy regulacja natężenia światła w sypialni – wszystko to można zrobić przy pomocy prostych aplikacji. Dzięki systemowi zarządzającemu domem można w dowolnej chwili zmienić łazienkę w nastrojowe spa, a głosowo wydać polecenie włączenia muzyki lub ulubionego serialu. Coraz więcej deweloperów oferuje inteligentne rozwiązania w standardzie – wiele takich mieszkań można znaleźć na obido. Jeśli dodać do tego oszczędność formy, nowoczesne materiały i futurystyczne kształty, otrzymujemy gotowy przepis na nowoczesne wnętrze. Niech jednak nikogo nie zmyli nazewnictwo – oszczędność już nie oznacza materiałów niskiej jakości, a nowoczesne formy niekoniecznie muszą znaleźć miejsce w minimalistycznym stylu. Nawet eklektycznie urządzone mieszkania mogą być high-tech, jeśli wykorzystane zostaną do aranżacji betonowe formy wykończenia, sportowe oświetlenie w kuchni i łazience czy sufit napinany  bardzo popularny w nowym budownictwie. 

Maksymalne wykorzystanie powierzchni i dodatki w stylu high-tech

Przed projektantem trudne zadanie  aranżacja mieszkania w sposób, który pozwoli na oszczędność powierzchni i wykorzystanie każdego wolnego miejsca w sprytny sposób. Funkcjonalny minimalizm sprawia, że nowoczesne mieszkania sprzyjają odpoczynkowi i regeneracji. Do lamusa odeszły pawlacze, skrytki i mini graciarnie. Wysoka zabudowa i wielofunkcyjność zdobywają kolejnych wielbicieli. Surowość sprzętów i wzorów nie odbiera im walorów użytkowych. Rozwiązania technologiczne wykorzystywane są w kuchni (meble i oświetlenie), czy w łazience, w której świetnie sprawdzą się nowocześniejsze formy. Na salony wraca klasyczny design we współczesnej odsłonie. Dla osób dysponujących mniejszym metrażem najlepszą propozycją są gadżety  zegary, ramki na zdjęcia, wazony i lustra, w których również wykorzystuje się nowoczesne oświetlenie i nietypowe rozwiązania. Przykładem niech będą stacje pogodowe i radio w lustrze, ramki z energooszczędnym oświetleniem oraz inteligentne zegary.

Stonowane kolory i oszczędne formy w aranżacji nowoczesnych wnętrz

We współczesnych mieszkaniach dominują dwa typy zestawienia kolorów. Jednym z nich są kolory ziemi - stonowane zielenie, szarości, biel i beże. Z drugiej strony śmiałe, kontrastowe połączenia w postaci granatu, czerni i brązu zestawione z bielą. Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów znajdują się stal, szkło oraz chrom. Oczywiście wciąż popularnością cieszą się  powierzchnie wykończone na wysoki połysk oraz skóra naturalna, ale modne stają się także meble i akcesoria wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu  dmuchane, papierowe worki, jako pufy oraz obicia z materiału wykorzystywanego na żagle. Wtórny obieg materiałów jest trendy, a mistrzami w produkowaniu mebli z odpadów są polscy projektanci. Zmienia się podejście do innowacyjnych technologii, które stały się nieodłącznym elementem wyposażenia. Oświetlenie LED sterowane pilotem, możliwość sprawdzenia pogody i temperatury w łazienkowym lustrze albo oświetlenie zintegrowane należą do standardowo stosowanych rozwiązań.

Zgodnie ze światowymi trendami, szczególny nacisk kładzie się na oszczędność energii. Przy wyborze mieszkania i aranżowaniu wnętrz uwagę należy skierować na te sprzęty i dodatki, które są energooszczędne i umożliwiają zmiany ustawień na odległość. Optymalny pobór energii przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO